Najwyższa góra Ameryki Południowej, wybrzeże Oceanu Spokojnego, Santiago de Chile, niezwykli ludzie, niepowtarzalny klimat, oryginalna kultura.
Pobyt na dużych wysokościach, choroba wysokościowa, odmrożenia.
Głównym celem wyprawy jest zdobycie Aconcagua - najwyższego szczytu najrozleglejszych gór świata - Andów. Polskie tradycje alpinistyczne na tej pięknej górze sięgają okresu międzywojennego, kiedy to w 1934 r. Narkiewicz, Osiecki, Daszyński i Ostrowski, dokonali ósmego w historii wejścia na szczyt i pierwszego od strony wschodniej. My natomiast wybierzemy drogę klasyczną, która wiedzie na szczyt od północnego zachodu, a rozpoczyna się w Puente del Inca (2700 m). Program wyjazdu został tak ułożony, aby osiągnięcie zamierzonego celu było jak najbardziej prawdopodobne. Dzielić się on będzie na dwa etapy:
- etap I: Obejmuje podejście pod Aconcagua oraz aklimatyzację. W tym czasie postaramy się założyć obozy, z których ostatni będzie stał na wysokości około 5900 m.
- etap II: Składa się atak szczytowy, likwidacja poszczególnych obozów i powrót w doliny.
Samo wejście na Aconcagua nie przedstawia poważnych trudności technicznych. W pogodne lato można na nią wejść używając tylko kijów teleskopowych, bez konieczności używania innego sprzętu (raki, czekan). Jednak powszechnie wiadomo, że andyjskie lato jest bardzo kapryśne. Często wieją bardzo silne i zimne wiatry, które są źródłem odmrożeń. Również wysokość stwarzać może wiele problemów. Dlatego niezwykle ważna jest dobra aklimatyzacja! W Andach występuje bardzo suche powietrze, co zwiększa możliwość odwodnienia organizmu. Będziemy się kierować zasadą elastyczności - pamiętajmy, że działanie w górach uzależnione jest od wielu czynników (min. warunków pogodowych, samopoczucia uczestników), będziemy musieli więc "dopasować" się do konkretnej sytuacji.
Istotną sprawą jest posiadanie sprzętu dobrej klasy, w szczególności ciepłego puchowego śpiwora, kompletu z gore-texu, porządnych rękawic, kominiarki.
1 dzień - przylot do Santiago de Chile. Odpoczynek, zakupy, nocleg.
2 dzień - przejazd do Mendozy w Argentynie. Załatwienie permitów.
3 dzień - przejazd do Puente del Inca. Kąpiel w ciepłych źródłach. Przygotowanie depozytów na muły.
4 dzień - wejście do Parku Narodowego Aconcagua, marsz doliną Horcones. Nocleg w namiotach.
5 dzień - przybycie do bazy Plaza de Mulas na 4200 m. Założenie naszej bazy.
6 dzień - aklimatyzacja w bazie. Zwiedzanie okolicy - peniteny, schronisko.
7 dzień - początek akcji górskiej. Wynoszenie pierwszego depozytu w kierunku przeł. Kondorów.
8-17 dzień - okres wynoszenia depozytów, zakładania obozów, wyjścia na szczyt. Wszystko zależy od pogody i samopoczucia członków wyprawy.
18 dzień - likwidacja bazy na Plaza de Mulas i zejście do Puente del Inca.
19 dzień - powrót do Chile, do Santiago.
20 dzień - wycieczka nad Pacyfik.
21 dzień - powrót do kraju.
SKONTAKTUJ SIE Z NAMI PO WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW!
Obejmuje: międzynarodowe ubezpieczenie, przejazdy na miejscu, muły do bc, noclegi w tanich hotelikach, wyżywienie (zakupów dokonujemy na miejscu, gotujemy we własnym zakresie), opiekę doświadczonego kierownika wyprawy.
Nie obejmuje: lotu, kosztów nadbagażu w samolocie, gazu, alkoholu, permitu na Aconcagua, wycieczek fakultatywnych, pobytu na chilijskiej rivierze.
ZOBACZ wyprawę na PanAmerican Quest, podczas której najpierw zdobywamy aklimatyzację na ekwadorskich pięciotysięcznikach, a później w stylu alpejskim wchodzimy na Aconcaque.
Nasza pierwsza wyprawa na Aconcaque odbyła się w 2001 roku. Od tamtej pory na szczycie stanęliśmy 21 razy. Dołącz do nas podczas kolejnego wejścia!