Wyprawa na Aconcagua

Atrakcje

Najwyższa góra Ameryki Południowej, wybrzeże Oceanu Spokojnego, Santiago de Chile, niezwykli ludzie, niepowtarzalny klimat, oryginalna kultura.

Zagrożenia

Pobyt na dużych wysokościach, choroba wysokościowa, odmrożenia.

Wyprawa

Głównym celem wyprawy jest zdobycie Aconcagua - najwyższego szczytu najrozleglejszych gór świata - Andów. Polskie tradycje alpinistyczne na tej pięknej górze sięgają okresu międzywojennego, kiedy to w 1934 r. Narkiewicz, Osiecki, Daszyński i Ostrowski, dokonali ósmego w historii wejścia na szczyt i pierwszego od strony wschodniej. My natomiast wybierzemy drogę klasyczną, która wiedzie na szczyt od północnego zachodu, a rozpoczyna się w Puente del Inca (2700 m). Program wyjazdu został tak ułożony, aby osiągnięcie zamierzonego celu było jak najbardziej prawdopodobne. Dzielić się on będzie na dwa etapy:
- etap I: Obejmuje podejście pod Aconcagua oraz aklimatyzację. W tym czasie postaramy się założyć obozy, z których ostatni będzie stał na wysokości około 5900 m.
- etap II: Składa się atak szczytowy, likwidacja poszczególnych obozów i powrót w doliny.
Samo wejście na Aconcagua nie przedstawia poważnych trudności technicznych. W pogodne lato można na nią wejść używając tylko kijów teleskopowych, bez konieczności używania innego sprzętu (raki, czekan). Jednak powszechnie wiadomo, że andyjskie lato jest bardzo kapryśne. Często wieją bardzo silne i zimne wiatry, które są źródłem odmrożeń. Również wysokość stwarzać może wiele problemów. Dlatego niezwykle ważna jest dobra aklimatyzacja! W Andach występuje bardzo suche powietrze, co zwiększa możliwość odwodnienia organizmu. Będziemy się kierować zasadą elastyczności - pamiętajmy, że działanie w górach uzależnione jest od wielu czynników (min. warunków pogodowych, samopoczucia uczestników), będziemy musieli więc "dopasować" się do konkretnej sytuacji.
Istotną sprawą jest posiadanie sprzętu dobrej klasy, w szczególności ciepłego puchowego śpiwora, kompletu z gore-texu, porządnych rękawic, kominiarki.

ZAPYTAJ O WIĘCEJ!

Program wyprawy

1 dzień - przylot do Santiago de Chile. Odpoczynek, zakupy, nocleg.

2 dzień - przejazd do Mendozy w Argentynie. Załatwienie permitów.

3 dzień - przejazd do Puente del Inca. Kąpiel w ciepłych źródłach. Przygotowanie depozytów na muły.

4 dzień - wejście do Parku Narodowego Aconcagua, marsz doliną Horcones. Nocleg w namiotach.

5 dzień - przybycie do bazy Plaza de Mulas na 4200 m. Założenie naszej bazy.

6 dzień - aklimatyzacja w bazie. Zwiedzanie okolicy - peniteny, schronisko.

7 dzień - początek akcji górskiej. Wynoszenie pierwszego depozytu w kierunku przeł. Kondorów.

8-17 dzień - okres wynoszenia depozytów, zakładania obozów, wyjścia na szczyt. Wszystko zależy od pogody i samopoczucia członków wyprawy.

18 dzień - likwidacja bazy na Plaza de Mulas i zejście do Puente del Inca.

19 dzień - powrót do Chile, do Santiago.

20 dzień - wycieczka nad Pacyfik.

21 dzień - powrót do kraju.

SKONTAKTUJ SIE Z NAMI PO WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW!

Koszt:

Obejmuje: międzynarodowe ubezpieczenie, przejazdy na miejscu, muły do bc, noclegi w hotelikach, wyżywienie (zakupów dokonujemy na miejscu, gotujemy we własnym zakresie), opiekę doświadczonego kierownika wyprawy.

Nie obejmuje: lotu, kosztów nadbagażu w samolocie, gazu, alkoholu, permitu na Aconcagua, wycieczek fakultatywnych, pobytu na chilijskiej rivierze.

Informacje dodatkowe

 

ZOBACZ wyprawę na PanAmerican Quest, podczas której najpierw zdobywamy aklimatyzację na ekwadorskich pięciotysięcznikach, a później w stylu alpejskim wchodzimy na Aconcaque.

Nasza pierwsza wyprawa na Aconcaque odbyła się w 2001 roku. Od tamtej pory na szczycie stanęliśmy 24 razy. Dołącz do nas podczas kolejnego wejścia!

 

Szczegóły wyprawy

Data rozpoczęcia 23-01-2022
Data zakończenia 15-02-2022
Koszt indywidualny 9.400zł
Koszt obejmuje międzynarodowe ubezpieczenie, przejazdy na miejscu, muły do bc, noclegi w tanich hotelikach, wyżywienie (zakupów dokonujemy na miejscu, gotujemy we własnym zakresie), opiekę doświadczonego kierownika wyprawy.
Koszt nie obejmuje lotu, kosztów nadbagażu w samolocie, gazu, alkoholu, permitu na Aconcagua, wycieczek fakultatywnych, pobytu na chilijskiej rivierze.
Kadra szkoleniowa Bogusław Magrel, Mariusz Gwóźdź, Paweł Kajzerek
Lokalizacja Aconcagua

Rejestracja dla zalogowanych członków klubu

Wyszukaj wyprawę lub szkolenie

Szukaj od daty
Kategoria
Lokalizacja

POLSKI KLUB ALPEJSKI
ul. Partyzantów 2a
43-140 Lędziny

© 2021 Polski Klub Alpejski

Wykonano z przez WEBART-IT.PL