"Kto wejdzie na górę, schodzi z niej odmieniony. To nie góra zmienia się przez nasze wejście, ale my sami stajemy się inni".
Reinhold Messner
Najwyższa góra Ameryki Południowej i wulkany Ekwadoru, unikalna przyroda amazońskiej dżungli, kąpiele termalne.
Nagłe załamania pogody, niskie temperatury, szczeliny, seraki, choroby wysokościowe, choroby tropikalne.
Od 2008 roku zorganizowaliśmy 9 wypraw, wszystkie zakończone sukcesem.
Jest to jeden z najpoważniejszych projektów naszego Klubu. Wejście na cztery wysokie góry w ciągu miesiąca wymaga stalowej kondycji, odwagi i konsekwencji w działaniu. Mile widziane jest doświadczenie z podobnych wypraw.
Nasza ekspedycja podzielona jest na dwa etapy:
I etap to stopniowa aklimatyzacja na wulkanach w Ekwadorze, która będzie doskonałym przygotowaniem do wejścia na Aconcagua. Jeśli pogoda i nasza kondycja pozwolą, to spróbujemy tego dokonać w stylu alpejskim. Aklimatyzację rozpoczynamy od wejscia na Ilinizas Norte (5134 m n.p.m.), co zajmie nam dwa dni. Po dniu odpoczynku przeniesiemy się pod Cotopaxi (5897 m n.p.m.), które w sprzyjających okolicznościach powinniśmy zdobyć w trzy dni. Nastepnie udamy się do Riobamby, z której będziemy atakować Chimborazo (6310 m n.p.m.). Akcja na szczycie położonym najdalej od środka ziemii powinna nam zająć również trzy dni. Po zdobyciu szczytu wracamy do Riobamby i jeśli czas pozwoli, odbędziemy wycieczkę do Banos, z którego można wyruszyć na ekscytujący i trudny rafting po dorzeczu Amazonki - Rio Pastazie. Etap I kończymy w Quito, ze stolicy Ekwadoru lecimy do Santiago de Chile.
II etap obejmuje działalność na Mt Aconcagua. Z Santiago jedziemy do Mendozy. Tu robimy niezbędne zakupy, nabywamy permity i ruszamy do Los Penitentes. Po zorganizowaniu karawany idziemy doliną Horcones do bazy Plaza de Mulas (4360 m n.p.m.). Z zaprawą, jaką dają nam ekwadorskie wulkany, jesteśmy w stane nawet w 4 dni wejść na szczyt Aconcagua, oczywiście jeśli pogoda nam pozwoli. Jest to plan śmiały, ale jak pokazała wyprawa z 2008 roku, absolutnie wykonalny.
Jeśli "nie wstrzelimy się" w pogodę, to pozostaje nam jeszcze 7-9 dni zapasu, aby doczekać na odpowiednie warunki atmosferyczne.
1 dzień - Przelot z Polski do Quito, przejazd z Quito do Latacungi;
2-3 dzień - działalność w masywie Ilinizas;
4 dzień - odpoczynek w Chaupi;
5-7 dzień - działalność w masywie Cotopaxi;
8-9 dzień - przejazd do Riobamby, dzień kondycyjny;
10-12 dzień - działalność w masywie Chimborazo;
13-15 dzień - dni zapasowe, możliwy rafting lub wycieczka do dżungli;
16 dzień - przelot z Quito do Santiago i przejazd do Mendozy;
17 dzień - przejazd do Los Penitentes;
18 dzień - marsz do Bazy;
19-26 dzień - akcja górska na Aconcagle;
27 dzień - powrót do Los Penitentes;
28 dzień - przejazd do Santiago;
29 dzień - lot do kraju.
SKONTAKTUJ SIE Z NAMI PO WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW!
Aconcagua (6962 m n.p.m.) - to najwyższy szczyt najrozglejszych gór świata - Andów. Leży on w argentyńskiej prowincji Mendoza, przy granicy z Chile. Jest masywem skalnym pochodzenia wulkanicznego, zbudowanym z andezytów, wysokością przewyższa o ponad póltora kilometra wszystkie okoliczne wierzchołki; wydaje się więc jeszcze wyższy niż jest w istocie. Na rozległym wierzchołku północnym (Cumbre Norte - 6962 m.) znajduje się maleńki, drewniany krzyż, natomiast wierzchołek południowy (Cumbre Sur - 6930 m n.p.m.) jest zwieńczeniem przepięknej południowej ściany.
Po raz pierwszy Aconcagua została zdobyta w 1897 r. przez przewodnika szwajcarskiego Mathiasa Zurbriggena, który wchodził samotnie. Polskie tradycje alpinistyczne na tej pieknej górze sięgają okresu międzywojennego, kiedy to w 1934 r. Narkiewicz, Osiecki, Daszyński i Ostrowski, dokonali ósmego w historii wejścia na szczyt i pierwszego od strony wschodniej. Upamiętnieniem tego wejścia jest nazwa lodowca od strony wschodniej, zwanego lodowcem Polaków.
Chimborazo (6310 m n.p.m.) - to najwyższy wulkan Ekwadoru, jest usytuowany w zachodnim paśmie Cordillera Occidental. Chimborazo znajduje się w Parku Narodowym Sangay. Z powodu ogromnej, sięgającej ponad 4000 m, różnicy wysokości w parku istnieją niemal wszystkie występujące w Ekwadorze strefy klimatyczne i rodzaje krajobrazów. W języku tamtejszych Indian, Chimborazo, oznacza "wielką śnieżną górę". Chimborazo posiada szeroki, wydłużony grzbiet, o długości ponad 8 km, z którego wypiętrza się pięć, samodzielnych wierzchołków. Najwyższy z nich, Whymper, jest najodleglejszym miejscem od środka Ziemi. Jako pierwsi, stanęli na nim E. Whymper oraz J.A. i L. Carrel, w 1880 roku. Z wierzchołka rozciąga się wspaniała panorama na wulkaniczne doliny. Niedaleko, na północnym wschodzie znajduje się, dobrze znany, szczyt o klasycznym kształcie - Cotopaxi - 5897 m, gdzie będziemy zdobywać aklimatyzację. Można też podziwiać Cayambe, o wysokości 5789 m, czy El Altar - 5319 m.
Chimborazo, ze względu na brak większych trudności w osiągnięciu szczytu, nazywany jest Mont Blankiem Andów. Porównanie to nie jest do końca prawdziwe. Andyjski kolos jest dużo wyższy, a warunki klimatyczne (niskie temperatury, wiatr, brak widoczności), mogą poważnie utrudnić wspinaczkę.
Cotopaxi (5897 m n.p.m.) - to wulkan, którego kształt symetrycznego stożka sprawia, że jest to najdoskonalej ukształtowana góra na świecie. Krawędź krateru ma średnicę 700 metrów i wydobywają się z niego niewielkie ilości gazów.
Ilinizas (5134 m n.p.m.) - mocno zerodowany, nieaktywny wulkan, położony w ekwadorskiej Dolinie Wulkanów, posiada dwa szczyty, Cumbre Norte (5260 m n.p.m.) i wyższy Cumbre Sur (5126 m n.p.m.), pierwsze wejście Włosi: Juan Antonio i Luis Carrel. Wierzchołek północny jest pozbawiony prawie całkowicie śniegu, a jego skała jest krucha, wierzchołek południowy jest pokryty śniegiem i lodem, wejście jest urozmaiconą wspinaczką mikstową, jednak nie trudną.
Informujemy, że opis wyprawy, podobnie jak cała działalność naszego Klubu, jest skierowany tylko i wyłącznie do członków naszego stowarzyszenia. Osoby, które nie należą i nie chcą należeć do Klubu, nie mogą brać udziału w jego działalności.
Data rozpoczęcia | 15-01-2020 |
Data zakończenia | 12-02-2020 |
Koszt indywidualny | 13.100zł |
Koszt obejmuje | Transport autobusem (busem) Santiago de Chile-Mendoza-Santiago de Chile oraz pozostałe lokalne transporty, wyżywienie: na akcję górską żywność kupujemy w sklepie, gotujemy sami na palnikach, a poza górami stołujemy się w restauracjach, ubezpieczenie wysokogórskie na czas trwania wyprawy, noclegi w hotelikach i hostelach, transport sprzętu na mułach do bazy (max. 30 kg/os), opiekę doświadczonego kierownika wyprawy. |
Koszt nie obejmuje | lotów, alkoholu, nadbagażu w samolocie, nadbagażu na mułach, innych atrakcji, nie wymienionychj (np. raftingu, canioningu innych), pobytu na chilijskiej rivierze po zakończeniu akcji górskiej, permitu na Aconcagua, opłat obowiązkowych w ekwadorskich parkach |
Lokalizacja | Aconcagua |