Medycyna górska na Miziowej

Już od 5 do 7.02 br., na Hali Miziowej, organizujemy szkolenie z medycyny góskiej. Ciekawy program, pozorowana akcja ratunkowa w  terenie i super trener - Jarosław Botor, oto zalety kursu. Szczegóły: tutaj. Zapraszamy!

Sergi nie żyje

Na wielkim sukcesie Napalczyków pod K2 cieniem położyła się tragedia hispańskiego wspinacza. Sergi Mingote spadł podczas zejścia między jedynką a bc. Powodem wypadku było prawdopodobnie uderzenie kamieniem.  

K2 zdobyte!

Super wiadomości dotarły spod K2. Zespół 10-ciu Szerpów dokonał pierwszego wejścia na szczyt w okresie zimowym. Okazuje się, że Nirmal szedł bez tlenu. Jednak zadbał o STYL, choć nie musiał, i jeszcze większe brawa za to! 

Szturmżarcie

Na rynku jest wiele batonów energetycznych, które można zabrać w góry. Również polscy producenci mogą pochwalić się bardzo udanymi produktami. Oto jeden z nich - sprawdzony w boju, prawdziwa petarda, na niskie i wysokie temperatury!

Karakorum 2021

Zarząd klubu postanowił, że w lipcu br. ruszy wyprawa w Karakorum, jej celem będzie wejście na 6000-ik, a wyprawą pokieruje sam Denis Urubko. Szczegóły niebawem na naszej stronie. 

Medycyna górska

Mamy nadzieję, że do lutego lockdown zakończy się, a klub będzie mógł Was zaprosić na szkolenie z medycyny górskiej, które poprowadzi Jarosław Botor. Szkolenie planujemy na 06-07.02.21 r.

Styczeń

Wszyscy czekają na zimę, a tymczasem początek roku przyniósł kilka pięknych dni, wykorzystaliśmy je intensywnie trenując wspinanie w lodzie oraz drytooling. 

Lockdown

Niecierpliwie czekamy na zakończenie lockdownu, być może już bez przeszkód przeprowadzimy szkolenia z turystyki wysokogórskiej zaplanowane na 21-24.01 oraz 28-31.01.21 r. Trzymajcie kciuki!

Nowy Rok

Okres sylwestrowy tradycyjnie spędziliśmy w Tatrach i nie tylko. Były treningi biegowe, był drytool, ratownictwo i oczywiście wspinanie w lodzie. Pogoda była zmienna, ale kto Tatry lubi, temu to nie przeszkodzi w dobrej zabawie.

Happy New Year!

Kończy się rok 2020, przedziwny dla wielu z nas. Zaczyna się 2021 rok, niech będzie lepszy, szczęśliwszy, pełny fajnych wypraw i wielu, wielu zdobytych szczytów. 

Początek sezonu

Dziś zakończylśmy pierwsze w nowym sezonie zimowym szkolenie z turystyki. Na kolejne zapraszamy już od 17 do 20 grudnia, a na szkolenie z alpinizmu od 27.12 do 02.01.21 r. 

Pożegnanie z Ekwadorem

Pożegnanie z Ekwadorem

Pichincha, El Corason, Iliniza Norte, Iliniza Sur, Antisana, Chimborazo, Tongurahua i Cotopaxi - nasze ekwadorskie wulkany. Graty dla całej ekipy: Waldek, Mario, Adam, Lukasz, Bogus. Kiedyś trzeba wrócić. 
Chimborazo,

Chimborazo

Chimborazo, wierzchołek 6275 m. Bliskie spotkania wiatrem i mrozem. Trzeba przyznać, że silny witr dawał temperaturę odczówalną około - 25 stopni. W takich warunkach ncny atak był poważnym wyzwaniem.

antisana

Antisana

Opady i zero widoczności to zawsze robi robotę. Antisana skutecznie obroniła się przed nami, ale przygoda była wyśmienita. Pas szczelin przed przełęczą rozdzielającą oba wierzchołki jest poważnym problemem nawet w ładnej pogodzie.

Iliniza Sur

Ilniza Sur i Norte

Najpierw Ilinizas Norte, 5126 m, a razam potem jego wyższy brat, czyli Ilinizas Sur, 5263 m. Coś wspaniałego! Nocna wspinaczka, a rano piękne widoki podziwiane ze szczytu! Uczucie nie do opisania. Teraz czas na zasłużony odpoczynek. 

 

Lody w Tatrach

Tymczasem w Tatrach pierwsze lodowe wspinanie sezonu.Warunki wyśmienite! :)

Co słychać w Ekwadorze?

Pichincha, 4696 m, El Corason, 4788 m, a teraz czas na Ilinizas. Choć pogoda nas nie rozpieszcza, a deszcz wciąż pada, dajemy radę.

Cotopaxi, Chimborazo

Cotopaxi, Chimborazo i co jeszcze?

Już w środę startuje klubowa wyprawa do Ekwadoru, jej celem są miejscowe wulkany, na czele z mierzącym 6310 m Chimborazo. Jednak zespół chce wejść również na Cotopaxi, Iliniza oraz Antisanę. Trzymajcie kciuki.

Śnieżka i nie tylko

Wspaniały, przedłużony weekend zaliczyliśmy między 19 i 22 listopada. Wiadomo, był to czas XXI KDL. Z uwagi na konieczność przesunięcia pokazów na rok 2021, czas ten wykorzystaliśmy na zwiedzanie Karkonoszy i treningi biegowe. Tereny są rewelacyjne!

American Alpine Jurnal

Miło nam bardzo, że nasza działalność w Karakorum została zauważona i doczekała się publikacji w American Alpine Journal. Wielka była to przyjemność zdobywać dziewicze szczyty Hunzy. 

Kościelec

W Tatrach panują jeszcze jesienne warunki, dzieki temu, w ostatni weekend, udało się nam przejść grań Kościelców oraz żeberko na Granatach. Na początku było troszę ślisko, ale, dzięki pięknej pogodzie, skała wysychała z godziny na godzinę.

XXI Karkonoskie Dni Lajtowe- zmiana terminu

Szanowni Państwo, w związku z rozwijającą się w naszym kraju pandemią,  informujemy, że XXI Karkonoskie Dni Lajtowe w tym roku nie odbędą się w formie, do której przywykliśmy przez ostatnie 20 lat.

 

Na Hali

W Tatrach panuje wyśmienita pogoda, nasi koledzy tłumnie odwiedzili Tatrzański Park Narodowy. Ekipy weszły na Mnicha, Szpiglasowy Wierch, oraz przewspinali filarek na Granatach. Dziś pora na Kościelec i coś jeszcze.

Waldek jedzie na K2

Waldemar Kowalewski ze Szczecina będzie uczestniczył w nepalskiej zimowej wyprawie na K2. Waldek ma za sobą wejście na ten szczyt latem, był również m.in. na Manaslu, Lhotse i Evereście. Przesympatycznemu himalaiście życzymy powodzenia i będziemy mocno trzymać kciuki.

Pandemia i Tatry

Pomimo zamknięcia bazy hotelowej schroniska góskie działają, do tego na weekend pogoda ma być piękna, zatem i my w górach się pojawimy. Na miejscu jest już Rafał Szmyd, tym razem to on zdobya tytuł "Pierwszego na Treningu" ;-) Oto jego fotka z piątki.

Ama Dablam

FB wyświetliła dziś zdjęcie z klubowej wyprawy na Ama Dablam. Co to było za wejście! Zaledwie rok czasu, a okoliczności zupełnie inne. W tym sezonie pod Amą zobaczymy tylko jedną wyprawę agencji 7 Summits, pogoda jest wyśmienita, zatem i sukces pewnie będzie, czego ekipie Tashiego serdecznie życzymy.

Najlepsi na świecie

Red Bull opublikował swoją listę najlepszych alpinistów na świecie. Znalazły się na niej aż dwa polskie nazwiska, Adnrzej Bargiel oraz Denis Urubko. Serdeczne gratulacje! Tylko czy Denis wróci jeszcze w góry wysokie? Oto jest pytanie! Szczegóły pod linkiem. 

Val Canale

Kto pierszy dziś na treningu w górach? Oczywiście Denis, oto jego poranne zdjęcie o wschodzie słońca. Wszyscy macie pozdrowienia! W Tatrach pogoda również wyśmienita, góry lekko pszypruszone śniegiem i słonko - jednym słowem bajka!

Słowackie Tatry

Z powodu pandemii Słowacja ogłosiła lockdown, oznacza to, że Tatry Słowackie są właściwie zamknięte dla turystów. Jedyny wyjątek to prawo poruszania się między 1.00 a 5.00 rano, może komuś to wystarczy do szybkiego wejścia. Szczegóły znajdziecie tu. Klubowe szkolenia być może przeniesiemy na stronę polską.

K2 zimą - co, gdzie, kiedy, dlaczego?

Spekulacje wokół zimowego wejścia na K2 trochę ucichły. Jednak już grudniu pod górę gór rusza nepalska wyprawa, następna w kolejnści jest wielka ekspedycja rosyjska (zima 2021/2022), a Polacy? Ciekawy wywiad z Denisem Urubko  o K2 i nie tylko, możecie zobaczyć tu.

Cubryna i Mięgusz

W ostatni wtorek i środę działaliśmy w rejonie Morskiego Oka. Udało się nam wejść na Cubrynę oraz na Mieguszowiecki Szczyt Wielki. Droga powrotna wiodła przez Wrota Chałbińskiego. Była to piękna toura, którą zakończyliśmy przy kultowym schronisku w świetle czołówek.

Jeszcze jesień czy już zima?

W Tatrach aura jest bardzo kapryśna, warunki zmieniają się dosłownie z dnia na dzień. Wychodząc w góry obowiązkowo należy zabrać ze sobą raki, czekan oraz - bardzo przydatny - kask. Pandemia sieje wielkie zamieszanie, liczba turystów mocno spadła, nawet z obleganym schronisku nad Morskim Okiem można załapać się na nocleg. 

Zima trwa

Po długim okresie załamania pogody, wraszcie mamy przejaśnienie. Jednak w górnych partiach Tatr, powyżej 2200 m, panują całkowicie zimowe warunki. Czekan i raki są absolutnie niezbędne do poruszania się w terenie.

Mont Blanc i nie tylko

Takie rzeczy tylko w PKA! Jednego dnia nasze zespoły wchodzą na: Mont Blanc, Grossglockner i Gerlach. Sukces tym większy, że w Tatrach i w Alpach panują obecnie poważne, zimowe warunki. Nam jednak udało się trafić idealnie w okno pogodowe. Gratulacje dla wszystkich ekip.

Atak zimy

W Tatach mamy atak zimy, ale na weekend zapowiada się dosyć dobra pogoda, zatem chyba czas na kolejną ambitną tourę. Dokąd tym razem nas poniesie? Na Cubrynę? A może na Jaworowy? Zobaczymy! Mamy dwa wolne miejsca, zapraszamy.

Hotel Artus

Mamy wielką przyjemność poinformwać oficjalnie, że XXI Międzynarodowy Festiwal Górski Karkonoskie Dni Lajtowe odbędzie się w tym roku w Hotelu Artus, w Karpaczu. Kto z uczestników festiwalu zdecyduje się na pobyt w hotelu w tym czasie, może liczyć na 10% zniżkę na noclegi. Zapraszamy!

Jarek Zdanowicz

Czas na przedstawienie kolejnego gościa XXI KDL. Jarek Zdanowicz - taternik, alpinista, himalaista, zdobywca GII, ale chyba najlepiej czuje się na wielkich ścianach i to zimą. Tym razem Jarek opowie nam o swoich alpejskich wspinaczkach w rejonie Chamonix. Zapraszamy!

Jesienna Vysoka

Celem kolejnej klubowej ambitnej toury była Vysoka. Los sprawił, że złapaliśmy ostatni jesienny dzień przez załamaniem pogody. Na szczysie nasz zespół zameldował się jako pierwszy ;-) Kolejne wyjście planujemy już w ten weekend, choć tym razem bez raków się nie obejdzie. Pamietajcie w Tatrch obowiązuje lawinowa jedynka!

Gross na zakończenie

Ostatnie szkolenie w Alpach kończymy udanym wejściem na Grossglockner. Tym razem mróz i śnieg odstraszył wszystkich, dlatego w pięknych, zimowych warunkach kursanci mieli okazję samotnie mierzyć się z górą. Do szkoleń wracamy już w grudniu, od 13.10 naturalnie w Tatrch. Zapraszamy.

XXI Karkonoskie Dni Lajtowe

Nasz festiwal jest zapięty prawie na ostatni guzik, jak widać na plakacie, gości mamy wspaniałych. Jednak pandemia może nam uniemożliwić spotaknie. My nie załamujemy rąk, tylko spokojnie czekamy na rozwój wypadków. Oby Polakom starczyło zdrowia do walki z wirusem.

  

Jarosław Botor

XXI Karkonoskie Dni Lajtowe tuż tuż, prezentujemy kolejnego naszego gościa - Jarosław Botor, himalaista, ratownik GOPR, w niedzielę (22.11.2020 r.) poprowadzi warsztaty z medycyny wysokogórskiej. Serdecznie zapraszamy do Karpacza!

Andrzej Marcisz

XXI Karkonoskie Dni Lajtowe zbliżają się dużami krokami, pora na prezentacje naszych wspaniałych gości. Listę otwiera Andrzej Marcisz, którego będziecie mogli zobaczyć na festiwalu dwa razy. Andrzej opowie o WKT oraz o swoich 42 latach zmagań z tatrzańskimi ścianami. Zapraszamy do Karpacza, 19-22.11.2020 r.

Chimborazo

Ilinizas Sur, Antizana, Chimborazo - to nasze cele podczas wyprawy do Ekwadou. Wyjazd planujemy od 25.11 do 12.12. Są wolne miejsca, zapraszamy. Szczegóły znajdziecie: tu.

Szkolenie w Alpach

W Alpach trwa ostatnie w tym roku szkolenie z alpinizmu. W ramach przejścia terenowego kursanci weszli na Weissmies. Na kolejne kursy zapraszamy w Tatry, zaczynamy 10 grudnia szkoleniem z turystyki wysokogóskiej.

Albania Libera VI

Sezon letni ma się ku końcowi, dlatego zapraszamy na wyjazd do Albanii, którego głównym celem jest zdobycie najwyższego szczytu - Korabi (2751 m). Może znajdzie się też czas, by skoczyć do Czarnogóry po mandarynki? Szczegóły znajdziecie tu.

Ararat

Już dawno nie byliśmy w Turcji, teraz nadarza się okazja! Zapraszamy na jesienną wyprawę na Ararat. Razem poszukamy Arki Noego ;-)

Termin: 15-24.10, szczegóły znajdziecie tu.

XXI Karkonoskie Dni Lajtowe

Szanowni Państwo,
W związku z zapytaniami kierowanymi do klubu informujemy, że nasz festiwal nie tylko odbędzie się w tym roku, ale też potrwa jeden dzień dłużej. Już od czwartku, 19 listopada, zapraszamy do Karpacza.

Sezon zimowy 2020/21

Informujemy, że trwają zapisy na szkolenia z turystyki wysokogórskiej oraz z alpinizmu na sezon zimowy 2020/2021. Aktualne daty znajdziecie na naszej stronie: turystyka oraz alpinizm
Już od grudnia zapraszamy w Tatry, do Chaty przy Zielonym Plesie.

Dufor ponownie

Drugi raz w tym sezonie zespół PKA zdobył drugą górę Europy i najwyższy szczyt Szwajcarii - Duforspitze. Wejście poprzedziła aklimatyzacja na Weissmiesie. Gratulacje dla Gosi, Marka, Krzyśka oraz Piotra! Film z wejścia zobaczycie tu. 

Rocznice i benefisy

Ten rok obfituje w okrągłe rocznice, 50-lecie swojej działalności górskiej obchodzili m.in. Krzysztof Wielicki, Alek Lwow, Ryszard Pawłowski. Wszystkim nestorom taternictwa i himalaizmu życzymy przede wszystkim zdrowia i wielu kolejnych sukcesów.

Wyszukaj wyprawę lub szkolenie

Szukaj od daty
Kategoria
Lokalizacja

POLSKI KLUB ALPEJSKI
ul. Partyzantów 2a
43-140 Lędziny

© 2021 Polski Klub Alpejski

Wykonano z przez WEBART-IT.PL