Andy 2022

Już jutro wyrusza kolejna klubowa wyprawa w Andy. Jej celem będzie Aconcagua (6962 m). Przy tej okazji warto przypomnieć, że pierwszą wyprawę w tym kierunku zorganizowaliśmy 2001 roku, a wejście na wierzchołek odbyło się 3 marca. Obecna wyprawa będzie 25-tą, a to dlatego, że bywały sezony, kiedy poza zwykłym programem, realizowaliśmy też projekt Panamerican Quest, czyli z Anka z aklimatyzacją w Ekwadorze. Trzymajcie kciuki za śmiałków.

Szkolenia

W Tatrach trwa kolejne szkolenie z turystyki wysokogórskiej. Warunki pogodowe są trudne, silny wiatr, opady śniegu, brak widoczności. W takich okolicznościach trening w terenie to dla kursantów prawdziwe wyzwanie, ale czasem dokładnie w tak trudnej aurze przychodzi działać alpinistom. 

Zadni Granat, Zadni Kościelec

Dawno nie organizowaliśmy żadnej ambitnej toury, dletego zapraszamy od 21 do 23.01 na przejścia terenowe w Tatrach. Jeśli pogoda będzie łaskawa, to postaramy się wejść na Zadni Granat i na Zadni Kościelec. Sprzęt ABC zapewniamy!

Aconcagua 2022 tuż tuż!

Zgodnie z zapowiedziami, 23 stycznia ruszamy w Andy, na Aconcagua (962 m). W długoletniej działalności klubu będzie to już 25 wyprawa na dach Ameryki Południowej. Wyprawą pokieruje 12-krotny zdobywca szczytu, Bogusław Magrel.Trzymajcie kciuki za śmiałków.

Łomnica i mróz

Piękna pogoda w Tatrach pozwoliła nam na wejścia na Łomnicę i na Zadni Kościelec. Było słonecznie, ale też mroźnie, bo temperatura sięgała -11 stopni. W połączeniu w silnym wiatrem należy uznać, że temperatura odczuwalna była poniżej -20 stopni. Po stronie słowackiej wiatru nie było, więc prawdziwy plażnig!

Szkolenia z turystyki wysokogórskiej i nie tylko

W niedzielę zakończyliśmy pierwsze w tym roku kalendarzowym szkolenie z turystyki. Pogoda dopisała, choć warunki w wyższych partiach gór są trudne. Wszyscy uczestnicy napisali poprawnie test kończący kurs, czego serdecznie gratulujemy. Kolejne zajęcia rozpoczynamy już 20.01 oraz 27.01. Zapraszamy!

Medycyna wysokogórska i nie tylko

03 i 04 stycznia, w schronisku ZHP na Głodówce, odbędzie się szkolenie z medycyny górskiej. Następnie już 5 stycznia rozpoczynamy szkolenie z turystyki. Kolejne szkolenia odbędą się w terminach: 06-09.01, 20-23.01, 27-30.01. Szczegóły znajdziecie: tu. Zapraszamy serdecznie!

Święta

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wszystkim Członkom i Sympatykom klubu składamy najlepsze życzenia. Życzymy Wam pięknych prezentów pod choinką, no i nie przejedzcie się, bo jutro obowiązkowy trening, bożonarodzeniowa zaprawa biegowa!

Sylwester na Słowacji

25.12 ma zakończyć się kwarantanna na Słowacji, dlatego wygląda na to, że od 27.12 będziemy mogli szkolić sylwestrowo w dol. Kieżmarskiej, w Chacie przy Zielonym Plesie. Będzie to już 14 noworoczna edycja. Nasze szkolenie z alpinizmu kończy się 02.01.2022 r. Jeśli ktoś z Was nie wie co robić w tym okresie, to serdecznie zapraszamy. Szczegóły: tu. 

Ekwador już w lutym

Nasza grudniowa wyprawa do Ekwadoru odniosła wspaniały sukces, 8 dużych gór w 16 dni to jest wynik. Dobre przygotowanie kondycyjne i świetnie współpracujący zespół - to przyniosło efekty. Już w lutym planujemy wrócić do doliny wulkanów, od 20.02 do 07.03. Serdecznie zapraszamy, szczegóły znajdziecie: tu.

Chimborazo 6310 m

Po niedawnej lawinie wszyscy mają duży respekt przed najwyższą górą Ekwadoru. Wiele ekip nie wchodzi, wiele zawraca. Nam jednak udało się dotrzeć z bc na Point Whymper i do bc w 8,20h. Tym samym nasza wyprawa zdobywa ósmą górę! Nawet miejscowi przewodnicy śpieszą z gratulacjami. Nikt z ekipą PKA równać się nie może, 8 gór w 16 dni, to jest wynik!!!

Antisana 5758 m

Słusznie ma opinię najtrudniejszej góry w Ekwadorze. Czekała nas prawdziwa lodowcowa wyprawa z kluczeniem między szczelinami i serakami. Do tego bliskość dżungli powoduje, że nawet w szczycie sezonu silny wiatr jest tu częstym gościem. Po 10 h walki PKA staje siódmy raz na szczycie!

Cotopaxi 5897 m

Wejście na ekwadorski klasyk pokazał doskonałe przygotowanie kondycyjne naszego zespołu i dobrą aklimatyzację, jest to już szósta góra na koncie naszej wyprawy! Po nim należą się dwa dni odpoczynku, bo kolejny cel będzie trudniejszy.

Fuya Fuya 4279 m

Fuya Fuya to piękna i najmniej spodziewana góra w naszej ekwadorskiej kolekcji. Weszliśmy na nią w ramach odpoczynku w Otavalo. Szczyt broni się małymi trudnościami skalnymi, których jednak nie wolno ignorować. Jest to pierwsze wejście na tę górę w historii klubu.

Cayambe 5790 m

Czy wejście na Cayambe jest wyzwaniem? Bez należytej aklimatyzacji wydaję się być trudnym przedsięwzięciem. Jednak my po trzech szczytach rozgrzewkowych czuliśmy się na tyle mocni, że spróbowaliśmy. Nie obyło się bez przygód, w zejściu Boguś Magrel wpadł do szczeliny, ale skończyło się bez kontuzji.

Rucu Pichincha

Pobyt w Quito często zaczyna się od wejścia na rozgrzewkową Rucu Pichinchę (4696 m), my też właśnie tak ułożyliśmy swój plan. Była to okazja do wymiany poglądów i sprawdzenia z jaką kndycją zaczynamy naszą ekwadorską wyprawę.

Oko w oko z Mount Everestem

W sobotę (18.12), o godz. 19.00, w Szczelince, wystąpi Bogusław Magrel. Tematem prelekcji będzie tegoroczne wejście na Mount Everest. Na festiwalu odbędzie się aukcja na cele charytatywne, będzie można wylicytować m.in. kamień spod samego szczytu Everestu. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy.

na święta

Na Święta...

A co TY byś zrobił, gdyby w górach przyszło Ci się zmierzyć z wyborem; wymarzony szczyt czy akcja ratunkowa? Jest zimno, bardzo zimno! BEZ STRATEGII PRZETRWANIA, książka pełna zapierających dech w piersiach opowiadań o determinacji, zimnie i odwadze, które znajdziemy w akcjach ratunkowych Denis Urubko

Podaruj sobie książkę na GWIAZDKĘ! https://www.mountainquest.pl/kupksiazke

El Corason

El Corazon nasze!

Wejście aklimatyzacyjne na El Corason, 4790 m. Pogoda wspaniała, widoki na Cotopaxi, Iliniza, Cayambe i Chimborazo.

szkolenia zimowe

Czarny czwartek, czarny piątek...

Czarny czwartek, czarny piątek, niech będzie czarny cały tydzień! Ale to ostatnia szansa by zapisać się na szkolenie z turystyki wysokogórskiej i alpinizmu po starych kosztach.

XXII Dni Lajtowe

Jeszcze są żywe wspomnienia ostatniej edycji festiwalu, a my już możemy Was poinformować, że XXII Dni Lajtowe również odbędą się na Głodówce, w schronisku ZHP. Zapisujcie sobie w kalendarzu - 11-13.11.2022 rok. Atrakcji, jak zawsze, nie zabraknie! Zapraszamy! 

Aconcagua 2022

Od 23.01 do 15.02 planujemy wyprawę na Aconcagua (6962 m). Zawsze polecamy tę górę alpinistom, którzy chcą sprawdzić się na dużej wysokości. Góra jest wysoka, ale nie jest trudna technicznie. Wyprawą pokieruje Bogusław Magrel, zdobywca Everestu, Cho Oyu, Shisha Pangmy, Manaslu oraz 12-krotny zdobywca Anki. Szczegóły wyprawy znajdziecie tu.

Ekwador 2021 i 2022

Pichincha, Cayambe, Cotopaxi, Antisana, Chimborazo - to nasze cele podczas wyprawy, którą rozpoczynamy już 26 listopada. Kolejny wyjazd do pięknego Ekwadoru planujemy już od 20.02 do 07.03. Są jeszcze wolne miejsca, serdecznie zapraszamy. Szczegłóły wyprawy znajdziecie tu. 

Unifikacja instruktorska

Od 18 do 20.11 w Tatrach odbyła się unifikacja instruktorów PKA. Zebrani trenowali ratownictwo oraz różne techniki awaryjne. Była zwózka rannego nieprzytomnego, był zjazd w przewodnickim warkoczu i wiele innych. Oby nabyte umiejętności były stosowane w praktyce jak najrzadziej.

Orla Perć

Jesień jest bardzo łaskawa dla miłośników Tatr. Kolejny weekend upłynął pod znakiem słońca. Przy bezwietrznej pogodzie przeszliśmy część orlej perci, na której od lat nie gościliśmy. Raki i czekan były bardzo przydatne. Szczególnie na wystawach pn. i wsch. zalega sporo lodu. Za to na południu lodu jest zdecydowanie mniej, ale to nie znaczy, że nie ma go wcale.

Primus Inter Pares 2021

Wczoraj, na XXI edycji festiwalu górskiego Dni Lajtowe, odbyła się gala wręczenia nagrody Primus Inter Pares. W tym roku jej laureatem został Andrzej Marcisz. Nagroda jest dedykowana alpinistom i wspinaczom o szczególnych dokonaniach, których wartość jest ponadczasowa. Do tej pory nagrodę otrzymali: Denis Urubko, Krzysztof Wielicki, Leszek Cichy, Oscar Cadiach, Ryszard Szafirski, Jura Jermaczek, Przemysław Piasecki, Peter Habeler.  

XXI Dni Lajtowe

Już w czwartek widzimy się na Głodówce, na XXI D.L. Na festiwalu zawsze były obecne gwiazdy alpinizmu światowego formatu, ale przede wszystkim jast to okazja do spotkania z przyjaciółmi. Miłośników gór zapraszamy na ciekawe prelekcje i warsztaty, ale też na wspólne ognisko i spacer po górach.

Denis Urubko

Gwiazda światowego himalaizmu, Denis Urubko, będzie z nami na XXI D.L. Denis wystąpi w sobotni wieczór (13.11), ale również poprowadzi zajęcia z przygotowania rannego do transportu oraz będzie prowadził wycieczkę na Giewont, o ile pogoda pozwoli. Zapraszamy! 

Zachodnia Łomnicy

Jesień pzyniosła wiele pięknych dni, jeden taki wykorzystaliśmy na przejście zachodniej ściany Łomnicy. Zrobiliśmy drogę Puskasa, ładną, wertykalną linię, wiodącą różnymi formacjami. Główne trudności znajdowały się w górnej części.

Monika Witkowska

Kolejny Gość XXI D.L. to himalaistka, żeglarka, podróżniczka, pisarka, jednym słowem - Monika Witkowska. Podczas swojej prelekcji Monika zaprezentuje dwa szczyty z korony ziemi: Piramidę Karstensza oraz Mount Vinson. Zapraszamy, w sobotę, 13.11 do schroniska ZHP na Głodówce.

Jarek Zdanowicz i Annapurna

Przedstawiamy kolejnego gościa XXI Dni Lajtowych. Jarosław Zdanowicz, taternik z wieloletnim stażem letnim i zimowym, zdobywca Gasherbruma II oraz Annapurny, wystąpi w czwartek,11 listopada. Tematem jego prezentacji będzie wejście na Annapurnę. Zapraszamy. 

Gross na koniec

Zakończenie letniego sezonu alpejskiego wypadło bardzo okazale. W podkoszulkach weszliśmy na Grossglockner i w bezwietrznej pogodzie mogliśmy podziwać rozległą panoramę. Najważniejsze jest jednak to, że nie było tłoku! Było wspaniale!

Tomasz Nodzyński

Tomasz Nodzyński, ratownik TOPR, przewodnik tatrzański, pracownik IMGW, będzie naszym gościem na XXI Dniach Lajtowych. Tomasz poprowadzi zajęcia z lawinoznawstwa, które odbędą się w dwóch częściach, w piątek (12.11) i niedzielę (14.11). Idzie zima, wszystkim polecamy odświeżenie wiedzy o śniegu i lawinach.

Bez strategii przetrwania

W niedzielę (17.10) Denis Urubko odwiedził targi książki w Krakowie. Po autograf miłośnicy górskiej książki stali w długiej kolejce. Kolejna okazja do zdobycia autografu i zakupu najnowszej książki pt. "Bez strategii przetrwania" będzie już 26.10, we Wrocławiu, w pubie Wędrówki.

Aconcagua 2022.

Zaraszamy na wyprawę do Ameryki Południowej, której celem będzie Aconcagua (6962 m). Do tej pory klub zorganizował 25 ekspedycji i tylko raz nie odniósł sukcesu. Wyprawa odbędzie się od 8 do 30 stycznia 2022 roku. Mile widziane dobre przygotwanie kondycyjne kandydatów. Piszcie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. dzwońcie: tel. 603847849.

Waldek Kowalewski

Annapurna i Dhaulagiri w jednym sezonie, siedem ośmiotysięczników na koncie, w tym Mount Everest i K2. To właśne najlepsza wizytówka Waldemara Kowalewskiego. Zapraszamy na prezentację Waldiego w piątek, 12 listopada do schronischa ZHP na Głodówce, oczywiście podczas XXI Dni Lajtowych. 

Adam Bielecki

Miło jest nam poinformować, że jednym z gości XXI Dni Lajtowych będzie Adam Bielecki. Nie jest to pierwszy raz kiedy będziemy gościć Adama, ale nic w tym dziwnego, jego sukcesy w Karakorum i Andach Peruwiańskich zasługują na uwagę! Adam wystąpi w sobotni wieczór, 13 listopada, w schronisku ZHP na Głodówce. Zapraszamy.

Everest w Ząbkowicach

Oko w oko z Everestem - zapraszamy na prelekcję Bogusława Magrela, która odbędzie się 1 października, o godz. 18.00, w Domu Kultury, w Ząbkowicach Śląskich. Tematem spotkania będzie wejście na dach świata.

W Tatrach już jesień

Z Andów ruszyliśmy szkolić prosto w Tatry. Kto się nie stęsknił za piękną jesienią? Podobno góry jesienią są najszczersze, a przynajmniej tak mówią słowa piosenki. Czy są prawdziwe? Chyba tak!

Żegnamy Peru

Po zakończeniu akcji górskiej nasz zespół odwiedził Nazce oraz pustynie w Ica, stąd przez Paracas ekipa udała się do Limy. Pożegnalny posiłek na Plaza de Mayor i na lotnisko. Czas wracać do domu, ale niesamowite Peru na długo zostanie w naszej pamięci!

Chachani (6075 m) zdobyte!

Po pięciu godzinach nocnej akcji górskiej udało się wejść na wierzchołek Chachani! Śniegu było całkiem sporo, szczególnie nad ranem temperatura nie rozpieszczała, ale wszyscy zameldowali się na szczycie! Gratulacje!

Nie tylko góry

Dziś dla odmiany zamiast maszerować, postanowiliśmy pojeździć na rowerach po andyjskim płaskowyżu, którego wysokość przekracza 5000 m. Wszystko zakończyliśmy 30-kilometrowym zjazdem z 4810 na 3650 m. Tym samym zakończyliśmy akliatyzację przed Chachani.

Kolejny sukces w Andach

Zdobywając niezbędną aklimatyzację przed wejściem na Chachani (6075 m), postanowiliśmy wejść na wulkan Mismi (5597 m). Szczyt góruje nad Chivay i znajduje się tuż obok zródeł Amazonki. Wejście na Mismi jest pierwszym w historii klubu.

Peru, pierwsze sukcesy

Pożegnawszy Jezioro Titikaka i Wyspy Uros, pojechaliśmy do Arequipy i dalej do Kanionu Colca. Naszą baza było miasteczko Chivay, położone na 3650 m. Stąd zaatakowaliśmy piękny wulkan Huarancante (5473 m), było to pierwsze klubowe wejście na tę górę.

Peru

Nasza wyprawa do Peru zaplanowana w terminie 5-22.09 przebiegała zgodnie z bardzo ambitnym planem. Lima-Cusco-Machu Pichu-Puno-Titikaka-Wyspa Amantani. Tu zatrzymaliśmy się na dłużej, bo pięknie i wysoko, 4100 m. 

A jednak Matterhorn

Dobre warunki w ścianie i dobra pogoda, a przede wszystkim dobry zespół - to recepta na sukces. Nasza ekipa zdobyła Matterhorn w dobrym stylu, od Schwartzsee na szczyt! Gratulacje dla wszystkich uczestników! 

Denis Urubko w Tańcu z Gwiazdami!

Już w ten poniedziałek, 30.08.2021 o 20:00 wszyscy głosujemy na Denisa, który na parkiecie, podobnie jak w górach, daje z siebie wszystko! :) Głosować można poprzez sms albo darmowo poprzez aplikację „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami”. Trzymamy kciuki!

Eiger 2021

Jaki jest Eiger? Góra - magnes, symbol alpejskiego wspinania, oczarowywuje i przygniata swoją potęgą. Każdy ma prawo mieć swoje zdanie, jedno jest pewne, wejście na ten szczyt to wielka przygoda. Nam kolejny raz szczęście sprzyjało i w komplecie zameldowaliśmy się na wierzchołku.

Gross

Zwolniło się miejsce na wyjeździe na Grossglockner, od 27.08 do 30.08. Zainteresowanych wyjazdem w Taury Wysokie prosimy o kontakt, dzwońcie: tel. 603847849, piszcie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Wyszukaj wyprawę lub szkolenie

Szukaj od daty
Kategoria
Lokalizacja

POLSKI KLUB ALPEJSKI
ul. Partyzantów 2a
43-140 Lędziny

© 2021 Polski Klub Alpejski

Wykonano z przez WEBART-IT.PL