Zima trwa

Po długim okresie załamania pogody, wraszcie mamy przejaśnienie. Jednak w górnych partiach Tatr, powyżej 2200 m, panują całkowicie zimowe warunki. Czekan i raki są absolutnie niezbędne do poruszania się w terenie.

Mont Blanc i nie tylko

Takie rzeczy tylko w PKA! Jednego dnia nasze zespoły wchodzą na: Mont Blanc, Grossglockner i Gerlach. Sukces tym większy, że w Tatrach i w Alpach panują obecnie poważne, zimowe warunki. Nam jednak udało się trafić idealnie w okno pogodowe. Gratulacje dla wszystkich ekip.

Atak zimy

W Tatach mamy atak zimy, ale na weekend zapowiada się dosyć dobra pogoda, zatem chyba czas na kolejną ambitną tourę. Dokąd tym razem nas poniesie? Na Cubrynę? A może na Jaworowy? Zobaczymy! Mamy dwa wolne miejsca, zapraszamy.

Hotel Artus

Mamy wielką przyjemność poinformwać oficjalnie, że XXI Międzynarodowy Festiwal Górski Karkonoskie Dni Lajtowe odbędzie się w tym roku w Hotelu Artus, w Karpaczu. Kto z uczestników festiwalu zdecyduje się na pobyt w hotelu w tym czasie, może liczyć na 10% zniżkę na noclegi. Zapraszamy!

Jarek Zdanowicz

Czas na przedstawienie kolejnego gościa XXI KDL. Jarek Zdanowicz - taternik, alpinista, himalaista, zdobywca GII, ale chyba najlepiej czuje się na wielkich ścianach i to zimą. Tym razem Jarek opowie nam o swoich alpejskich wspinaczkach w rejonie Chamonix. Zapraszamy!

Jesienna Vysoka

Celem kolejnej klubowej ambitnej toury była Vysoka. Los sprawił, że złapaliśmy ostatni jesienny dzień przez załamaniem pogody. Na szczysie nasz zespół zameldował się jako pierwszy ;-) Kolejne wyjście planujemy już w ten weekend, choć tym razem bez raków się nie obejdzie. Pamietajcie w Tatrch obowiązuje lawinowa jedynka!

Gross na zakończenie

Ostatnie szkolenie w Alpach kończymy udanym wejściem na Grossglockner. Tym razem mróz i śnieg odstraszył wszystkich, dlatego w pięknych, zimowych warunkach kursanci mieli okazję samotnie mierzyć się z górą. Do szkoleń wracamy już w grudniu, od 13.10 naturalnie w Tatrch. Zapraszamy.

XXI Karkonoskie Dni Lajtowe

Nasz festiwal jest zapięty prawie na ostatni guzik, jak widać na plakacie, gości mamy wspaniałych. Jednak pandemia może nam uniemożliwić spotaknie. My nie załamujemy rąk, tylko spokojnie czekamy na rozwój wypadków. Oby Polakom starczyło zdrowia do walki z wirusem.

  

Jarosław Botor

XXI Karkonoskie Dni Lajtowe tuż tuż, prezentujemy kolejnego naszego gościa - Jarosław Botor, himalaista, ratownik GOPR, w niedzielę (22.11.2020 r.) poprowadzi warsztaty z medycyny wysokogórskiej. Serdecznie zapraszamy do Karpacza!

Andrzej Marcisz

XXI Karkonoskie Dni Lajtowe zbliżają się dużami krokami, pora na prezentacje naszych wspaniałych gości. Listę otwiera Andrzej Marcisz, którego będziecie mogli zobaczyć na festiwalu dwa razy. Andrzej opowie o WKT oraz o swoich 42 latach zmagań z tatrzańskimi ścianami. Zapraszamy do Karpacza, 19-22.11.2020 r.

Chimborazo

Ilinizas Sur, Antizana, Chimborazo - to nasze cele podczas wyprawy do Ekwadou. Wyjazd planujemy od 25.11 do 12.12. Są wolne miejsca, zapraszamy. Szczegóły znajdziecie: tu.

Szkolenie w Alpach

W Alpach trwa ostatnie w tym roku szkolenie z alpinizmu. W ramach przejścia terenowego kursanci weszli na Weissmies. Na kolejne kursy zapraszamy w Tatry, zaczynamy 10 grudnia szkoleniem z turystyki wysokogóskiej.

Albania Libera VI

Sezon letni ma się ku końcowi, dlatego zapraszamy na wyjazd do Albanii, którego głównym celem jest zdobycie najwyższego szczytu - Korabi (2751 m). Może znajdzie się też czas, by skoczyć do Czarnogóry po mandarynki? Szczegóły znajdziecie tu.

Ararat

Już dawno nie byliśmy w Turcji, teraz nadarza się okazja! Zapraszamy na jesienną wyprawę na Ararat. Razem poszukamy Arki Noego ;-)

Termin: 15-24.10, szczegóły znajdziecie tu.

XXI Karkonoskie Dni Lajtowe

Szanowni Państwo,
W związku z zapytaniami kierowanymi do klubu informujemy, że nasz festiwal nie tylko odbędzie się w tym roku, ale też potrwa jeden dzień dłużej. Już od czwartku, 19 listopada, zapraszamy do Karpacza.

Sezon zimowy 2020/21

Informujemy, że trwają zapisy na szkolenia z turystyki wysokogórskiej oraz z alpinizmu na sezon zimowy 2020/2021. Aktualne daty znajdziecie na naszej stronie: turystyka oraz alpinizm
Już od grudnia zapraszamy w Tatry, do Chaty przy Zielonym Plesie.

Dufor ponownie

Drugi raz w tym sezonie zespół PKA zdobył drugą górę Europy i najwyższy szczyt Szwajcarii - Duforspitze. Wejście poprzedziła aklimatyzacja na Weissmiesie. Gratulacje dla Gosi, Marka, Krzyśka oraz Piotra! Film z wejścia zobaczycie tu. 

Rocznice i benefisy

Ten rok obfituje w okrągłe rocznice, 50-lecie swojej działalności górskiej obchodzili m.in. Krzysztof Wielicki, Alek Lwow, Ryszard Pawłowski. Wszystkim nestorom taternictwa i himalaizmu życzymy przede wszystkim zdrowia i wielu kolejnych sukcesów.

Denis i Maria we Wrocławiu

Komu nie udało się spotkać z Denisem Urubko w Lądku, ma dziś taką szansę we Wrocławiu, gdzie Denis wystąpi w towarzystwie Marii Cardell, zapraszamy w imieniu organizatorów. Szczegłów szukajce w sieci.

Czas na Gerlach

Wspaniała pogoda motywuje do podejmowania wyzwań, dziś nasz zespół wszedł na Gerlach drogą Martina. Gratulacje! Jednak my nie składamy broni. Jesienią będziemy nadal działali w Tatrach, oczywiście jeśli łaskawa pogoda pozwoli ;-)

Złoty Czekan

Lądecka gala Złotych Czekanów przyniosła wyróżnienie dla Denisa Urubki, który otrzymał Polski Złoty Czekan, za najlepsze przejście sezonu. Nagrodzona droga to nowa linia na Gasherbrumie II, poprowadzona solo, stylu alpejskim, trudności Wi2, M6. Nagrodę oraz jej właściciela można było podziwiać przez całą niedzielę na klubowym stoisku. Gratulacje dla Denisa!

Imprezy

W czasach kovidowej pandemii organizacja dużej imprezy to niezwykle trudne, niebezpieczne i odpowiedzialne zadanie. Jednak PKA łatwo się nie poddaje i też chcemy zorganizowć XXI Karkonoskie Dni Lajtowe, od 19 do 22 listopada spotykamy się w Karpaczu, w Hotelu Artus.

XXV Festiwal im. A. Zawady.

Trwa XXV edycja Festiwalu im. A. Zawady w Lądku Zdroju. Zapraszamy na klubowe stoisko, które będzie działało od pt. do niedz. (18-20.09). Spotkacie na nim m.in. Denisa Urubko.

Najsłynniejszy nosic

Zmarł Laco Kulanga, najsłynniejszy nosic i rekordzista wszechczasów. Najczęściej można Go było spotkać w rejonie Skalniatej Chaty, którą od lat prowadził. Laco odszedł w wieku 71 lat. Cześć Jego pamięci.

Lider

Grossglockner umacnia się na prowadzeniu w kategrii najpopularniejszej góry sezonu. Kolejny raz na szczycie melduje się nasze ekipa. Gratulacje dla wszystkich!

A my znowu w Szwajcarii

Chłopaki z Krakowa pozazdrościli sukcesów i też zamaldowali się na Weissmiesie. Gratulacje za wejście i trafioną w 10-kę pogodę! Czyżby teraz kolej na Dufora?

Jarek

W Dachsteinie, pod Donnerkogel, miłe spotkanie z Jarkiem Botorem, który znany jest m.in. z uczestnictwa w akcji ratunkowej pod Nanga Parbat.

Góry Austrii

Trzeba przyznać, że w okresie pandemii góry Austrii biją wszystkie rekordy popularności. Tym lepiej dla naszych sąsiadów, a my znowu w Taury.

Laco

Podczas wycieczki na Kieżmarski Szczyt miłe spotkanie z Laco Kulangą, najsilniejszym słowackim nosicem i gospodarzem Skalniatej CHaty. Ile zimowych wieczorów spędziliśmy u niego, ile lat? Trudno uwieżyć, że jest ich już 31!

Ganek i Rumanowy Szczyt

W tym roku do okien pogodowych mamy wyjątkowe szczęście, znowu jedziemy w Tatry i wchodzimy na Ganek i Rumanowy Szczyt. Trochę wiało, ale coż to znaczy wobec wieczności ;-) 

Lodowy Szczyt

Sezon trwa, a my nie zaniedbujemy Tatr, kolejny nasz cel, to trawers Lodowego Szczytu. Wejście filarem Lodowej Kopy i zejście przez Konia. Pogoda? Jak zawsze - wyborna!

Matterhorn

W szwajcarskim Grachen miłe spotkanie zespołów działających w Alpach. Warunki w ścianie wydają się być dobre, więc jest szansa na sukces. Życzymy powodzenia ekipie idącej na Matterhorn!

Piz Bernina

Kolejny klubowy sukces tego sezonu, tym razem wchodzimy na Piz Berninę. Pokonujemy słynny Spallagrat i drogę do Marco e Rosa Hut, która nie jest łatwa na końcu sezonu. Szczeliny, lód, spadające kamienie, ogólnie wiele przygód typowych dla gór wysokich.

Czyste góry

Kto był, ten zapewne pamięta śmietnik pod Kazbekiem, przy stacji meteo, niestety po sezonie w górach powstaje wiele śmietników różnej wielkości. Czy tak by się działo, gdyby każdy turysta i alpinista sprzątał za sobą? Zaryzykujemy stwierdzienie, że nie! Dbajmy razem o czystość miejsc, które kochamy!

 

Stralhorn

Podczas ostatniego pobytu w Alpach udało się wejść na Stralhorn. Mierzący 4190 m szczyt atakowaliśmy z doliny Saastal, natomiast wytopione lodowce i duża ilość otwartych szczelin zapewniło nam dobrą, alpejską zabawę.

Kursy, grudzień

Informujemy, że Klub przyjmuje zapisy na szkolenia z turystyki wysokogórskiej oraz z alpinizmu na następujące terminy: 10-13.12 i 17-20.12 turystyka oraz 27.12.2020-02.01.2021 r. alpinizm. Szkolenia odbędą się tradycyjnie w Chacie przy ZIelonym Plesie, w dol. Kieżmarskiej. Zapraszamy!

Weissmies ponownie

Kolejne wejście na piękny Weissmies zalicza Adam Mika i Boguś Magrel, dla którego jest to 177 wejście na 4000-ik alpejski. W Alpach upały dają mocno w kość, uważajcie na szczeliny!

Ambitnie, ambitnie

Trwają letnie tatrzańskie ambitne toury, w ramach projektu odwiedziliśmy m.in. Mieguszowiecki Szczyt, Bradawicę, Lodowy, Kieżmarski, Baryżowiecki. W planach kolejne wejścia.

Tajemnica Grossglocknera

Trzeba przyznać, że w tym sezonie Taury Wysokie cieszą się dużą popularnością wśród Polaków, nasz kolejny wyjazd zakończył się sukcesem, a czysta skała dała okazję do fajnego wspinania. Wszystkim uczestnikom gratujemy sukcesu!

Donnerkogel

Wreszcie odwiedziliśmy głośną ferratę Intersport na Donnerkogel w Dachsteinie. Słynny, 45-metrowy most pokonaliśmy bez przeszkód, choć na wietrze nie jest to już takie proste. Polecamy wszystkim miłośnikom żelaznych dróg!

Najstarszy

Janusz Sobala, najstarszy aktywny członek PKA, skończył 80 lat. Nie przeszkodziło mu to w odbyciu kolejnego rajdu przez Aly. Razem z Januszem odwiedziliśmy m.in. Saas Grund, Grndenwald, Zermatt, Passo di Stelvio, Dachstein i rejon Zugspitze. 100 lat Jano!

Mont Blanc du Tacul

Mont Blanc du Tacul

W drodze na Mont Blanc du Tacul minęliśmy sporo seraków i szczelin. Upalne lato daje się we znaki w Alpach, więc trzeba bardzo uważać.

Allalinhorn

Alpejska aklimatyzacja

Początek alpejskiej przygody to często aklimatyzacja. Tym razem za jej cel obraliśmy szwajcarskie czterotysięczniki. Ekipa stanęła na Allalinhornie 4 027 m i Alphublu 4206 m.

Kierunek: Alpy!

Pierwszy raz odwiedziliśmy austriacki Dachstein, a już 7 sierpnia rusza nasza kolejna wyprawa w Alpy, tym razem odwiedzimy Szwajcarię oraz Francję.

Bradawica

Cztery wierzchołki Bradawicy padły w sobotę łupem naszych kolegów, na zdjęciu Marek Kwiek ;-)

Znowu Gross

Trenować trzeba! Tym razem zrobiliśmy trasę na Grossglockner, bez biwaku, non stop z parkingu w 12,5 h. Można było szybciej, ale kolejki na grani nas zatrzymały ;-(

Durny Szczyt

Korzystając z ładnej pogody udało się nam przejść części grani z Małego Durnego przez Durny na Łomnicę. Widoki były wspaniałe!

Himalaje jesienią?

Czy turystyka wróci na jesień do Nepalu? Podobno granica jest otwarta, ale do października jeszcze daleko. Jeżeli będzie taka możliwość, to 20.10-10.11 ruszamy na trekk w Solo Khumbu i na Ama Dablam.

Urodziny Denisa

Dziś z urodzinowymi życzeniami spieszymy do Denisa Urubko, jeden z najlepszych himalaistów na świecie, wieloletni członek naszego klubu, obchodzi dziś swoje 47 urodziny.
Sto lat Den!

Vysoka

Wracamy na tatrzańskie szlaki, wprawdzie na jutrzejsze przejście miejsc już nie ma, ale w sobotę wybieramy się na Vysoką. Zapraszamy!

Wyszukaj wyprawę lub szkolenie

Szukaj od daty
Kategoria
Lokalizacja

POLSKI KLUB ALPEJSKI
ul. Partyzantów 2a
43-140 Lędziny

© 2020 Polski Klub Alpejski

Wykonano z przez WEBART-IT.PL