annapurna

Annapurna 8091 m zdobyta!

Pragniemy poinfirmować że dziś na szczycie Annapurny stanęło dwóch klubowych kolegów - Jarek Zdanowicz i Waldemar Kowalewski. Serdeczne gratulacje!! Wracajcie bezpiecznie do bazy!

medycyna górska

Kurs turystyki wysokogórskiej

Dziś jeszcze świętujemy, ale od czwartku rusza kolejny kurs turystyki wysokogórskiej (08-11.04),  a od piątku kurs medycyny (09-11.04). Mamy wolne miejsca, zapraszamy! Nie czekajcie, bo zima na Was nie zaczeka. 

Medycyna ponownie

Do 9 kwietnia mamy kwarantannę, ale my już zaplanowaliśmy, od 9 wieczorem do 11 kwietnia, szkolenie z medycyny wysokogórskiej. Problematyka jest szeroka, a nocny transport rannego w terenie górskim warto sobie potrenować przed godziną próby. Zapraszamy. Kto prowadzi zajęcia? Oczywiście Jarek Botor. 

Zima trzyma

Wprawdzie kalendarzowo mamy już wiosnę, ale w Tatrach jeszcze jej nie widać, dlatego śmiało można prowadzić szkolenia z alpinizmu i turystyki. Nasz klub od grudnia nie opuścił żadnego weekendu i tak będziemy trzymać co najmniej do majówki. Jesteście z nami? Kolejny cel to Mnich!

Nasi w Himalajach

Jarek Zdanowicz i Waldek Kowalewski zakończyli okres kwarantanny w Katmandu i polecieli do Pokhary. Obecnie są już w drodze do bazy pod Annapurną. Czekamy niecierpliwie na kolejne informacje. Wiemy, że zespół jest duży, oby owocnie pracował na ścianie.

Denis na festiwalu

Niedawno były dwie okazje, żeby zobaczyć wystąpienia Denisa Urubko. Pierwsza, na festiwalu Górnolotni w Tarnowie, gdzie Denis prezentował nowe materiały ze swoich wspinaczek, oraz druga, w Częstochowie, gdzie prezentował zdjęcia swojego autorstwa. Jednak najłatwiej można go spotkać na ulicach Ząbkowic Śląskich!

Powitanie wiosny

Wiosnę powitaliśmy na Świnicy. Warunki były typowo zimowe, ale ani nam, ani wiośnie, to nie przeszkadzało. Teraz tylko pytanie czy pandemia przeszkodzi nam wszystkim w dalszych wyjazdach w Tatry?

Annapurna 2021

Do Katmandu dotarli uczestnicy wyprawy na Annapurnę, Waldemar Kowalewski oraz Jarosław Zdanowicz. Po kwarantannie zespół przez Pokharę uda się do bazy pod Annapurną. Trzymamy kciuki za śmiałków! Organizatorem ekspedycji  ze strony nepalskiej jest firma Seven Summits.

W Częstochowie

Już od jutra, w galerii sztuki Zwiastun, w Częstochowie, będzie można oglądać wystawę zdjęć Denisa Urubko. Sceny ze wspinania oraz himalajskie krajobrazy będą piekną ucztą dla naszych oczu. Wernisaż odbędzie się już we wtorek, o godz. 17.00, a spotkanie z autorem o 17.15 w OKF Iluzja. Zaparaszmy.

Nie trać czasu

Zima wolno, ale nieubłaganie ma się ku końcowi. Chyba wszyscy to czują, bo na szkoleniach tłok. Nie trać czasu, zapisz się na kurs alpinizmu lub turystyki wysokogórskiej i skorzystaj z ostatków zimowej aury! Kolejna okazja już od 18 marca oraz od 25 marca. Zapraszamy.

Górnolotni

Wczoraj w Tarnowie zakończyła się kolejna edycja festiwalu Górnolotni, wśród ciekawych gości byli m.in. Ryszard Pawłowski, Janusz Majer, Bogumił Słama, Denis Urubko oraz Bogusław Magrel. Mimo pandemii, publiczość zdecydowanie dopisała. Gratuacje dla organizatorów za udaną imprezę!

Co w tym tygodniu?

W tym tygodniu ponownie organizujemy szkolenie z turystyki zimowej (od czw. do niedz.) oraz przejście terenowe (od pt. do niedz.). Na celowniku, Krzyżne, Rysy oraz Granaty. Oczywiście plany uzależnione są od pogody i stanu pokrywy śnieżnej. Zapraszamy.

Plany górskie na wakacje

Ten sezon będzie sezonem wyjazdów tam, gdzie będzie wolno, a nie tam, gdzie chcemy. Ta maksyma powinna chyba przyświecać wszystkim podczas planowania urlopów w 2021 roku. Niestety pandemia nadal rozdaje karty i tak bedzie również podczas wakacji.

Kuluar Kurtyki

Poniedziałkowy poranek przyniósł piękne słoneczko, jednak już po 10.00 pogoda zaczęła siadać, by koło 12.00 zupełnie się załamać. Dobrze, że za cel wybraliśmy Kuluar Kurtyki, droga ta jest krótka, więc udało się nam ją skończć mimo całkowitej zadymki.  

Granaty zrobione

Podczas weekendu pogoda była zmienna. Pochmurna i wietrzna sobota pozwoliła nam na wejście na Granaty, za to w niedzielę widokowa uczta! W pięknej pogodzie weszliśmy na Szpiglasowy Wierch. Tym samym całkowicie zrealizowaliśmy plany ambitnej toury. Kolejna już w tym tygodniu. Zapraszamy.

Kursy i toury

Już dziś rusza kolejny kurs turystyki zimowej, następne terminy to: 11-14.03 oraz 18-21.03. Na wyprawy zagraniczne zgłoszenia przyjmujemy normalnie, ale warunkiem ich realizacji są przepisy sanitarne w danych krajach. Pamiętajcie proszę o pandemii.

Ambitna Toura

Kolejną ambitną tourę w Tatrach planujemy już na 06,07.03. Co będzie jej celem? Może wreszcie Granaty i Szpiglasowy? Natomiast tradycyjnie od czwartku rusza szkolenie z turystyki wysokogórskiej. Zapraszamy.

Kozi Wierch

Weekendowa pogoda była mocno w kratę, sobota bardzo mglista, weszliśmy tylko na Kasprowy, za to niedziela była piękna i mogliśmy wejść na Kozi Wierch. Trzeba przyznać, że na szlaku panował spory tłok. A widoki? Wpaniałe!

Co w marcu?

W zależności od ograniczeń związanych z pandemią, w marcu planujemy szkolenia turystycznie w każdym tygodniu od czw. do niedz., szkolenia z alpinizmu w każdym tygodniu od czw. do śr. oraz szkolenie z medycyny górskiej (05-07.03). Oczywiście będą też przejścia terenowe po pl stronie Tatr. Zapraszamy!  

Mnich zimową porą

W ramach kursu z zakresu alpinizmu odwiedziliśmy Mnicha, a że pogoda była wyśmienita, można było nacieszyć oczy widokami i powspinać się w "letnich" warunkach. Kolejne kursy już w marcu! Zapraszamy. 

Kościelec i Świnica

W Tatrach mamy piękną pogodę, ale obowiązuje III stopień zagrożenia lawinowego, dlatego cel wycieczki jak i trasa podejścia, muszą być rozsądnie zaplanowane. Nam udało się odwiedzić Kościelec i oba wierzchołki Świnicy. Kolejne klubowe spotkanie już 27,28.02. 

Khosar Gang

Macie już plany na wakacje? My mamy dla Was propozycję wyrawy w Karakorum, do Pakistanu, na szczyt Khosar Gang (6046 m). Wyprawą pokierują osobiście Maria Cardell oraz Denis Urubko i to nie jest żart! Zapraszamy na dwa turnusy: 04-17.07 oraz 01-14.08.21 r. Szczegóły: tu.

Kolejny wypadek

Wczoraj doszło do kolejnego wypadku skitourowego w Tatrach. Szczegóły: tu. Depozyty tuż pod ścianami, śnieg nawiany we wklęsłych formacjach, mogą być powodem dramatu. Wycof to nie wstyd, to zawsze jest dobra decyzja. Uważajcie na siebie.

Szkolenia

Zjazdy, wspinaczka w lodzie, stanowiska w śniegu, poszukiwania z detektorami lawinowymi, asekuracja upadków na stoku i wiele innych zagadnień przerobiliśmy na kolejnym szkoleniu z turystyki wysokogórskiej, już w czwartek rusza następny turnus, szczegóły: tu, zapraszamy!

Kozi i Świnica

Kolejna ambitna tura planowana jest na 27, 28.02, cel to Kozi Wierch i Świnica. Wydaje się, że mało ambitnie, ale w trudnych zimowych warunkach może czekać nas poważna przeprawa. szczegóły znajdziecie: tu. Zapraszamy. 

Medycyna wysokogórska

Trudne warunki terenowe, noc, mróz i transport poszkodowanego z urazem kolana - to scenariusz pozorowanej akcji ratunkowej przeprowadzonej na górze Wdżar. Akcję zakończono tuż po północy. Kolejne medyczne manewry przewidujemy w pierwszy weekend marca. Zapraszamy. 

Granaty, Kościelec

Już dawno nie mieliśmy okazji zaprosić na tatrzańską ambitną tourę. Szykujemy wejścia na Kościelec i Granaty, oczywiście jeśli pandemia i pogoda pozwolą. Szczegóły znajdziecie: tu. 

Śnieg

Duże opady śniegu w Tatrach kazały na siebie czekać właściwie do końca stycznia, wraz ze śniegiem pojawiło się zagrożenie lawinowe, od razu mieliśmy też trzy wypadki. Szczególną uwagę należy zwrócić na depozyty pod ścianami, których powstawanie wspomagał wiatr.

Nareszcie!

Po sporych opadach śniegu i silnych wiatach weszcie przyszła nad Tatry wyżowa pogoda. Udało się nam zrobić wyjście na lodowe wspinanie. Było to udane zakończenie naszego 4-dniowego treningu.

Nie zwalniamy

Zima w Tatrach rozkręaca się na dobre, po dużych opadach przyszło ocieplenie i silne wiatry. Ludzie uciekli na Zakrzówek i do Kluszkowców, ale odwiedziliśmy też lody nad Zmarzłym Stawem. Już w czwartek ponownie wracamy w Tatry.

Medycyna górska na Miziowej

Już od 5 do 7.02 br., na Hali Miziowej, organizujemy szkolenie z medycyny góskiej. Ciekawy program, pozorowana akcja ratunkowa w  terenie i super trener - Jarosław Botor, oto zalety kursu. Szczegóły: tutaj. Zapraszamy!

Sergi nie żyje

Na wielkim sukcesie Napalczyków pod K2 cieniem położyła się tragedia hispańskiego wspinacza. Sergi Mingote spadł podczas zejścia między jedynką a bc. Powodem wypadku było prawdopodobnie uderzenie kamieniem.  

K2 zdobyte!

Super wiadomości dotarły spod K2. Zespół 10-ciu Szerpów dokonał pierwszego wejścia na szczyt w okresie zimowym. Okazuje się, że Nirmal szedł bez tlenu. Jednak zadbał o STYL, choć nie musiał, i jeszcze większe brawa za to! 

Szturmżarcie

Na rynku jest wiele batonów energetycznych, które można zabrać w góry. Również polscy producenci mogą pochwalić się bardzo udanymi produktami. Oto jeden z nich - sprawdzony w boju, prawdziwa petarda, na niskie i wysokie temperatury!

Karakorum 2021

Zarząd klubu postanowił, że w lipcu br. ruszy wyprawa w Karakorum, jej celem będzie wejście na 6000-ik, a wyprawą pokieruje sam Denis Urubko. Szczegóły niebawem na naszej stronie. 

Medycyna górska

Mamy nadzieję, że do lutego lockdown zakończy się, a klub będzie mógł Was zaprosić na szkolenie z medycyny górskiej, które poprowadzi Jarosław Botor. Szkolenie planujemy na 06-07.02.21 r.

Styczeń

Wszyscy czekają na zimę, a tymczasem początek roku przyniósł kilka pięknych dni, wykorzystaliśmy je intensywnie trenując wspinanie w lodzie oraz drytooling. 

Lockdown

Niecierpliwie czekamy na zakończenie lockdownu, być może już bez przeszkód przeprowadzimy szkolenia z turystyki wysokogórskiej zaplanowane na 21-24.01 oraz 28-31.01.21 r. Trzymajcie kciuki!

Nowy Rok

Okres sylwestrowy tradycyjnie spędziliśmy w Tatrach i nie tylko. Były treningi biegowe, był drytool, ratownictwo i oczywiście wspinanie w lodzie. Pogoda była zmienna, ale kto Tatry lubi, temu to nie przeszkodzi w dobrej zabawie.

Happy New Year!

Kończy się rok 2020, przedziwny dla wielu z nas. Zaczyna się 2021 rok, niech będzie lepszy, szczęśliwszy, pełny fajnych wypraw i wielu, wielu zdobytych szczytów. 

Początek sezonu

Dziś zakończylśmy pierwsze w nowym sezonie zimowym szkolenie z turystyki. Na kolejne zapraszamy już od 17 do 20 grudnia, a na szkolenie z alpinizmu od 27.12 do 02.01.21 r. 

Pożegnanie z Ekwadorem

Pożegnanie z Ekwadorem

Pichincha, El Corason, Iliniza Norte, Iliniza Sur, Antisana, Chimborazo, Tongurahua i Cotopaxi - nasze ekwadorskie wulkany. Graty dla całej ekipy: Waldek, Mario, Adam, Lukasz, Bogus. Kiedyś trzeba wrócić. 
Chimborazo,

Chimborazo

Chimborazo, wierzchołek 6275 m. Bliskie spotkania wiatrem i mrozem. Trzeba przyznać, że silny witr dawał temperaturę odczówalną około - 25 stopni. W takich warunkach ncny atak był poważnym wyzwaniem.

antisana

Antisana

Opady i zero widoczności to zawsze robi robotę. Antisana skutecznie obroniła się przed nami, ale przygoda była wyśmienita. Pas szczelin przed przełęczą rozdzielającą oba wierzchołki jest poważnym problemem nawet w ładnej pogodzie.

Iliniza Sur

Ilniza Sur i Norte

Najpierw Ilinizas Norte, 5126 m, a razam potem jego wyższy brat, czyli Ilinizas Sur, 5263 m. Coś wspaniałego! Nocna wspinaczka, a rano piękne widoki podziwiane ze szczytu! Uczucie nie do opisania. Teraz czas na zasłużony odpoczynek. 

 

Lody w Tatrach

Tymczasem w Tatrach pierwsze lodowe wspinanie sezonu.Warunki wyśmienite! :)

Wyszukaj wyprawę lub szkolenie

Szukaj od daty
Kategoria
Lokalizacja

POLSKI KLUB ALPEJSKI
ul. Partyzantów 2a
43-140 Lędziny

© 2021 Polski Klub Alpejski

Wykonano z przez WEBART-IT.PL