Kontynent
AZJA
Państwo
KIRGISTAN
Pasmo górskie
PAMIR
Czas trwania
21 DNI
Wytrwale i bezinteresownie chodząc w góry, wychodzimy na przeciw wieczności,
jak i ona, wzajemnie, ku nam się przybliża.
Władysław Krygowski
Aby wejść na Pik Lenina, potrzeba "tylko" dobrej aklimatyzacji i stabilnej pogody, a właśnie z jej braku Pamir słynie. Musimy dysponować zapasem czasu, który pozwoli nam przeczekać załamania trwające latem nawet dwa tygodnie. Kłopoty z pogodą były przyczyną wielu niepowodzeń i tragedii na tej górze, dlatego ciągła łączność z bazą i komunikaty meteo to bardzo istotny elelment akcji górskiej. Jak nauczyło mnie doświadczenie, takie założenia poważnie zwiększają nasze szanse na zdobycie góry, a przecież o to nam chodzi. Jeżeli akcja powiedzie się, to resztę wolnego czasu przeznaczymy na zwiedzanie Biszkeku, ewentualnie na wycieczkę do pobliskiej Ałma Aty.
Podróż odbędziemy w kilku etapach. Z Warszawy do Moskwy pociągiem lub samolotem, dalej samolotem do Osz przez Biszkek. Następnie samochodem na Ługową Polanę, gdzie stanie nasza baza (ok. 3800 m n.p.m.). Potem czeka nas już tylko walka na tzw. N - ścianie i zakładanie obozów. Pierwszy z nich powinien stanąć na 4200 m n.p.m., na morenie lodowca, pod północną ścianą Piku Lenina. Dojście tam z bazy, przez przeł. Puteszestwienników, zajmuje 6-8 h. Dalej droga wchodzi na ścianę i wznosi się do 4880 m n.p.m. Tu skręca na północny-zachód i wiedzie w tym kierunku do wysokości 5300 m n.p.m. Następnie opada, osiągając miejsce obozu drugiego (5200 m n.p.m.). Pokonanie tego odcinka zajmuje 6-8 h. Obóz leży u stóp grani, którą osiąga się w punkcie 5800 m n.p.m. i nią dalej kierujemy się na Pik Razdielnaja (6148 m n.p.m.). Z tym szczytem, na małej przełączce leży obóz trzeci. Stąd po zachodniej grani Piku Lenina, długiej na 7 km, maszerujemy na szczyt. Czas przejścia - 10 h. Istnieje możliwość założenia obozu czwartego na 6800 m n.p.m., jednak, z uwagi na dużą wysokość, długotrwałe przebywanie w nim może być niebezpieczne. Na samej grani często wieją potężne wiatry, które czynią wejście na szczyt niemożliwym. Dogodnym sposobem powrotu jest zjazd na nartach. Jako pierwszy z Piku Lenia zjechał W. Sylojew. Oczywiście Pik Lenina to problem przede wszystkim kondycyjny, a nie techniczny, dlatego apeluję o uwzględnienie tego faktu podczas zimowych i wiosennych treningów!
Jeżeli chodzi o sprzęt osobisty, to każdy uczestnik musi sam zadbać o to, aby był on jak najlepszej jakości. Pamiętajmy, że dobry sprzęt to nie wszystko, ale może uratować nam życie.
Zainteresowany?
Zadzwoń do nas, a my zajmiemy się całą resztą.
1-2 dzień - przelot do Kirgistanu. Trasa: Warszawa-Moskwa (samolot lub pociąg), Moskwa -Biszkek - Osz (samolot). Załatwienie formalności.
3 dzień - przejazd z Osz do bazy na Ługowej Polanie, założenie obozu.
4 dzień - aklimatyzacja w bazie, zwiedzanie okolicy.
5 dzień - początek akcji górskiej, pierwsze wyjście do jedynki.
5-18 dzień - wynoszenie depozytów, zakładanie obozów, atak szczytowy.
19 dzień - przejazd do Osz i dalej do Biszkeku.
20-21 dzień - powrót do Kraju tą samą trasą.
Uwaga!
W związku z różnymi problemami, które mogą wystąpić w Kirgistanie (np. pogoda) przewidujemy w całym planie jeszcze 3 dni zapasowe, które nie są uwzględnione programie. Czyli cały nasz wyjazd może potrwać do 24 dni.
Koszt obejmuje:
transfery na miejscu, przejazd Osh- Base Camp- Osh, pozwolenie na zdobywanie szczytu (permit do strefy granicznej, OVIR registartion), noclegi (hotel w Osh (2 noce), w górach rozłożone namioty w bazie, C1, C2 i C3), W bazie dostęp do elektryczności, ciepły prysznic, namioty wyposażone w materace, drewniane platformy. W C1 toaleta, łazienka, dostęp do Wifi w BC i obozie 1, wyżywienie (w górach 3 pełne ciepłe posiłki w bazie oraz w C1, jedzenie szturmowe powyżej C1), ubezpieczenie KL i NNW opiekę doświadczonego polskiego instruktora podczas wyprawy
Koszt nie obejmuje:
przelotów na trasie Warszawa - Osh – Warszawa, nadbagażu, transportu bagaży, wyżywienia w Osh, liofili powyżej C1 (ok. 10 sztuk), napiwków dla przewodników, napojów do posiłków, alkoholu, wydatków osobistych, dodatkowych wycieczek i atrakcji fakultatywnych, noclegów i wyżywienia w trakcie ew. programu fakultatywnego lub w razie zakończenia wcześniej akcji górskiej, gazu w C2
Góry Pamir i ich przyroda, Pik Lenina - szczyt symbol, Biszkek, kultura Kirgizów.
Pobyt na dużych wysokościach, choroba wysokościowa, odmrożenia, oparzenia, szczeliny, lawiny.
Góra wydaje się na tyle trudna i niebezpieczna, że uznanie jej za "cel sportowy" nie jest pomyłką, a zdobycie będzie powodem do radości.
Góry Pamir położone są w południowo-wschodnim Kirgistanie, w Gornobadachszajskim Okręgu Autonomicznym, na granicy z Chinami i Afganistanem. Ich najwyższym szczytem jest Pik Komunizma (7495 m n.p.m.). W górach jest około 7 tyś. lodowców, których łączna powierzchnia sięga 7515 km kw. Pik Lenina leży w północno-wschodnim Pamirze, nazywanym Zaałtajskim. Od Ałtaju oddziela go rzeka Kazył-Su. Główne pasmo ma długość 150 km. Pik Lenina został odkryty dla alpinistów dopiero w 1871 roku. Pierwsze poważne badania regionu przeprowadzono w 1928 roku, pod patronatem Akademii Nauk ZSRR. To właśnie alpinistom niemieckim wchodzącym w skład tej ekspedycji jako pierwszym udało się zdobyć szczyt. Było to 28.06.1928 roku. Szczyt osiągnięto wschodnią granią, z przeł. Krylenki. Pierwsi Rosjanie zdobyli górę w 1934 r. K. Czernucha, W. Abałakow, I. Lykin weszli na szczyt północną ścianą, wzdłuż skał Lipkina. Ich obóz stał na polanie Aczik-Tasz. Od 1974 roku stoi tam wygodna baza z prysznicami, sauną, stołówką. Obóz działa od 5.07 do 20.08. Obecnie na Piku Lenina jest 16 różnych dróg (9 z południa, 7 z północy) i żadna nie ma wyceny poniżej 5A.
Pik Lenina powszechnie uchodzi za "łatwy" siedmiotysięcznik, ale chodzi tu o alpinistów doświadczonych i świetnie przygotowanych kondycyjnie. Należy też pamiętać, to właśnie tam, w 1990 r. w jednej, ogromnej lawinie życie straciło aż czterdzieści siedem osób.
Data rozpoczęcia | 31-07-2023 |
Data zakończenia | 21-08-2023 |
Koszt indywidualny | 10.000zł |
Koszt obejmuje | transfery na miejscu, przejazd Osh- Base Camp- Osh, pozwolenie na zdobywanie szczytu (permit do strefy granicznej, OVIR registartion), noclegi (hotel w Osh (2 noce), w górach rozłożone namioty w bazie, C1, C2 i C3), W bazie dostęp do elektryczności, ciepły prysznic, namioty wyposażone w materace, drewniane platformy. W C1 toaleta, łazienka, dostęp do Wifi w BC i obozie 1, wyżywienie (w górach 3 pełne ciepłe posiłki w bazie oraz w C1, jedzenie szturmowe powyżej C1), ubezpieczenie KL i NNW opiekę doświadczonego polskiego instruktora podczas wyprawy, |
Koszt nie obejmuje | przelotów na trasie Warszawa - Osh – Warszawa, nadbagażu, transportu bagaży, wyżywienia w Osh, liofili powyżej C1 (ok. 10 sztuk), napiwków dla przewodników, napojów do posiłków, alkoholu, wydatków osobistych, dodatkowych wycieczek i atrakcji fakultatywnych, noclegów i wyżywienia w trakcie ew. programu fakultatywnego lub w razie zakończenia wcześniej akcji górskiej, gazu w C2 |
Lokalizacja | Pik Lenina |
Zadzwoń
+48 603 847 849