Kontynent
AZJA
Państwo
TURCJA
Pasmo górskie
WYŻYNA ARMEŃSKA
Czas trwania
9 DNI
Celem naszego wyjazdu jest zdobycie najwyższej góry Turcji, legendarnego Araratu. Dzięki znacznej poprawie sytuacji politycznej w tym regionie, jest to obecnie możliwe. Naturalnie istnieją pewne formalności, które należy załatwić w Ankarze, dlatego każdy zainteresowany wyjazdem nie powinien zwlekać ze zgłoszeniem. Organizator musi mieć czas na załatwienie pozwoleń w tureckim ministerstwie. Nasza wyprawa nie ograniczy się tylko do górskiego epizodu, postaramy się zwiedzić najbliższą okolicę Dogubayazit. Po Turcji poruszamy się autobusami liniowymi. Jednak nie należy obawiać się uciążliwej podróży.
Zainteresowany?
Zadzwoń do nas, a my zajmiemy się całą resztą.
1 dzień - przelot z kraju do Erzurum
2 dzień - przejazd do Dogubayazit, przygotowanie sprzętu.
3-7 dzień- działalność górska w masywie Arartau. Przejście przez trzy obozy i atak szczytowy.
8 dzień - dzień zapasowy/ zwiedzanie okolicy.
9 dzień - powrót do kraju.
Koszt obejmuje:
przejazdy na miejscu (autobus, bus), wyżywienie (pełne wyżywienie podczas trekkingu), noclegi (śpimy w hotelach/dobrych hostelach, a w górach w namiotach 2-osobowych), permit na atak szczytowy, ubezpieczenie alpinistyczne, opiekę doświadczonego kierownika wyprawy, organizację wyprawy (lokalny licencjonowany przewodnik górski, transport bagażu/konie do obozu II i z powrotem, wyposażenie bazy)
Koszt nie obejmuje:
lotu, kosztów nadbagażu w samolocie, wizy tureckiej (ok. 35 USD, wyżywienia poza trekkingiem, biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, napojów do posiłków poza trekkingiem oraz alkoholu, napiwków
Najwyższa góra Turcji, legendarne miejsce spoczynku Arki Noego, dzika Anatolia, pustynie Kurdystanu, bajkowa Kapadocja i jej kościoły, ciepłe morze tureckiej riwiery, zabytki starożytnych kultur, islam - nie tylko religia.
Choroba wysokościowa, udar słoneczny, choroby "brudnych rąk".
Nie można nie zachwycać się górą, o której wspomina już Biblia. Szczególnie w pierwszej godzinie po wschodzie słońca, zanim zakryją ją chmury, Ararat prezentuje się wspaniale. Jego wysmukła i strzelista sylwetka wbija się w niebo prosto z pustynnej równiny.
Góra ma dwa wierzchołki: Büyük Agri (Wielki Ararat), o wysokości 5134 m oraz Küçük Agri (Mały Ararat), o wysokości 3895 m.
Poszukiwacze Zaginionej Arki.
Jak podaje biblijna Księga Rodziaju oraz sumeryjski epos o Gilgameszu, Bóg stwierdziwszy, że na świecie jest za dużo zła nakazał Noemu zbudować dużą łódź i zabrać na jej pokład po jednym samcu i samicy każdego gatunku zwierzat. Następnie świat zalał potop. Po 40 dniach woda ustąpiła, a Arka osiadła na szczycie góry. Tą górą miał być Ararat.
Od tamtej pory wielu ludzi szukało dowodu potwierdzającego tę historię. W 1955 roku odbyła się duża ekspedycja, ktorej celem było odnalezienie szczątków arki. W zamarźnietym jeziorze odnaleziono kawałek drewna, który miał być w przeszłości cześcią Arki. Jednak badania udowodniły, że pochodził zaledwie z 450-750 lat n.e. W 1982 r. kolejną ekspedycję zorganizował amerykański astronauta James Irwin. Nie przyniosła ona żadnych rezultatów. Kolejnym poszukiwaczem został Amerykanin David Fusold. "Odkrył" arkę w Musa Dagi, koło wioski Üzengili. Miał nią być owalny ksztalt w kamieniu, stanowiący łódź. Zarzuty sceptyków odnośnie materialu, z ktorego łódź miała byc zbudowana, odpierane były argumentem, iż zwrot "drzewo z cyprysu" zostało źle przetłumaczone z hebrajskiego. Cóż, magia legend jest wspaniała i wielka.
Data rozpoczęcia | 14-10-2023 |
Data zakończenia | 22-10-2023 |
Dostępne miejsca | 15 |
Koszt indywidualny | 4.300zł |
Lokalizacja | Ararat |
Zadzwoń
+48 603 847 849