Kontynent
EUROPA
Państwo
SZWAJCARIA
Pasmo górskie
ALPY
Czas trwania
6 DNI
Góry nie żyją poza nami, są wspaniałe ale o tyle tylko, o ile umiemy z nich stworzyć świat wspaniałych
i twórczych wrażeń. Tatry, Alpy... bez słów nic nie znaczą.
J.A. Szczepański.
Nasz projekt zakłada wejście na cztery czterotysięczne szczyty położone w Alpach. Jest to propozycja dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z tymi pięknymi górami. Wyprawę rozpoczynamy w Saas Fee, skąd kolejką Metro Alpin wyjedziemy na Mittel Allalin. Kolejka czas wejścia na szczyt Allalinhorn aż o połowę. Na wierzchołek pójdziemy północno- wschodnią granią, oryginalnie startującą z Britannia Hut. Oczywiście dla ambitnych nasze wejście możemy rozpocząć z samego dołu. Z Metro Alpin czeka na nas 3 godzinna wspinaczka, podczas której pokonamy 580 m przewyższenia. Droga wyceniona jest jako AD+, przeważa śnieg i lód.
Po kilku chwilach spędzonych na szczycie kierujemy się na wschód, ku naszemu kolejnemu czterotysięcznikowi, Alphubel. Granią zejdziemy do Feekopf na 3888 m n. p. m., gdzie znów dominuje śnieg. Kierujemy się w prawo i wspinamy się wschodnim zboczem śnieżnej kopuły aż do osiągnięcia najniższego punktu Alphubeljoch. Końcowa część drogi prowadzi promenadą grani południowo-wschodniej na wielki, niczym boisko piłkarskie, wierzchołek. Wejście na Allalinhorn i Alphubel bedzię dobrą aklimatyzacją przed kolejnymi celemi. Po krótkim odpoczynku w Zermatt spróbujemy swoich sił zdobywając Castor i Pollux. Akcję górską rozpoczniemy z Klein Matterhorn, skąd czeka nas 2,5 godzinne podejście na szczyt, Wejście odbędzie się północno-zachodnią granią wycenioną na PD. Szczyt osiągniemy przechodząc przełęcz Breithorn i górną część lodowca Verra. Na szczyt wprowadzi nas grań, którą w 1878 roku przeszli Felix Schuster Peter Baumann i Peter Mooser. To właśnie na niej w partiach podszczytowych wisi kilka łańcuchów, które ułatwią nam pokonanie płytowych formacji skalnych.
Następnie po dość stromym zejściu granią Grenzkamm do Zwillingsjoch mamy możliwość łatwego osiągnięcia wierzchołka Pollux. Południowo-wschodnią granią w godzinę powinniśmy osiągnąć szczyt. Z przełęczy to zaledwie 250 m różnicy wzniesień. Na drodze przeważa śnieg i lód z krótkimi skalnymi odcinkami. Jednak zapewne na kolejkę do Zermatt już nie zdążymy, dlatego nocleg spędzimy w pięknie położonym schronie na skałach pobliskiego Breithornu.
Zainteresowany?
Zadzwoń do nas, a my zajmiemy się całą resztą.
1 dzień - wyjazd z Katowic, przejazd do Saas Fee,
2 dzień - akcja górska, wejście na Allalinhorn,
3 dzień - akcja górska, wejscie na Alphubel i powrót do Saas Fee, przejazd do Zermatt,
4 dzień - akcja górska, wejście na Castor,
5 dzień - akcja górska, wejście na Pollux i powrót do Zermatt,
6 dzień - dzień zapasowy na wypadek niepogody (lub zwiedzanie Zermatt)
7 dzień - powrót do Polski.
Koszt 2900 zł obejmuje:
opiekę instruktora klubowego (1 na 3 uczestników), ubezpieczenie wysokogórskie
Koszt nie obejmuje:
dojazd, noclegi, wyżywienie, kolejka górska
Wejście na cztery piękne alpejskie szczyty, obcowanie z alpejską przyrodą, zapierające dech w piersiach widoki.
Szczeliny, lawiny, spadające kamienie, oparzenia, odmrożenia.
Alphubel to najbardziej południowy szczyt grupy Mischabel. Od strony Saas wygląda on jak ogromna kopuła, bez wyraźniejszych grani i oczywistego wierzchołka. Ten ostatni to w rzeczywistości rozległe, śnieżne plateau o wysokości 4100 m n. p. m. Wierzchołek główny odchyla się ku południowi, gdzie grań zachodnia kończy się w punkcie P.4162. Około 300 m na północ od głownego wierzchołka napotykamy punkt P.4188. W odległości 300 metrów od tego miejsca w kierunku północno- zachodnim znajduje się wierzchołek rzeczywisty. Roztacza się stąd wspaniały widok na Taschorn.
W skład grupy Allalin wchodzą 3 szczyty, które tworzą w Saastal wielką pętlę łączącą łańcuch Mischabel i potężny masyw Monte Rosa- ograniczoną od północy przez przełęcz Alphubeljoch, a od południa przez Neues Westor, najniższy punkt na grani prowadzącej do Monte Rosa. Allalin pochodzi prawdopodobnie od łacińskiego słowa „Aquilina”- „mały orzeł”. Trzy główne wierzchołki grupy- Strahlhorn, Rimpfischhorn i Allalinhorn- są rozdzielone łagodnymi przełęczami, cieszącymi się spora popularnością wśród narciarzy górskich, odegrały także niebagatelną rolę w historii alpejskich wypraw.
Castor leży 950 m na południowy wschód od Polluxa, oddziela je przełęcz Zwillingsjoch. Szczyt ten jest wyższy i piękniejszy od swojego „śnieżnego brata bliźniaka” i równocześnie częściej zdobywany. Jego wierzchołek leży po włoskiej stronie granicy i w związku z tym prawidłowa nazwa powinna brzmieć Punta Castore.
Pollux lub inaczej Monte Polluce jest to zuchwały o ciekawym kształcie szczyt. I chociaż sam wierzchołek nie jest duży, to daleko mu do „kopy śniegu”. Wielu znanych wspinaczy sprawdzało na nim swe umiejętności. Pierwszymi na szczycie byli 1 sierpnia 1864 roku Genevan Jules Jacot, Peter Taugwalder senior i Joseph- Maria Perren.
Data rozpoczęcia | 09-07-2023 |
Data zakończenia | 15-07-2023 |
Dostępne miejsca | 4 |
Koszt indywidualny | 3.100 zł |
Koszt obejmuje | opiekę instruktora klubowego (1 na 3 uczestników), ubezpieczenie wysokogórskie |
Koszt nie obejmuje | dojazd, noclegi, wyżywienie, kolejka górska |
Kadra szkoleniowa | Instruktorzy PKA |
Lokalizacja | Alpy |
Zadzwoń
+48 603 847 849