Wyprawy w góry dla początkujących

Kategoria
Lokalizacja

Wyprawa na Chimborazo

 

glob

Kontynent

AMERYKA POŁUDNIOWA

mapa

Państwo

EKWADOR

pasmo górskie

Pasmo górskie

ANDY

czas trwania

Czas trwania

17 DNI

Wyprawa na ChimborazoWyprawa na ChimborazoWyprawa na ChimborazoWyprawa na Chimborazo

 

Można śmiało powiedzieć, że Ekwador to jeden z najciekawszych krajów na świecie. Ma wszystko, góry, ocean, dżungle, zabytki prekolumbijskie, i jest rajem dla ludzi, którzy uwielbiają spędzać czas aktywnie. Naszą wyprawę można podzielić na dwa etapy, pierwszy z nich to aklimatyzacja. Po przylocie zwiedzamy Quito, którego starówka jest wpisana na listę UNESCO. Ktoś by pomyślał, że to nic takiego, ale miasto leży na 2800 m, więc przed większym wysiłkiem taki pobyt jest bardzo wskazany. Nasza wyprawa w ramach aklimatyzacji przewiduje wejście na kilka szczytów. Pierwszym z nich jest Rucu Pichincha (4696 m), która wznosi się tuż przy Quito. Do wysokości 3800 m wyjedziemy kolejką, następnie już pieszo udamy się w stronę wielkiego skalnego wierzchołka. Droga wiedzie długim, porośniętym bujnymi trawami ramieniem, na końcu ścieżka staje się bardzo stroma, by wreszcie wejść w pasmo skał podszczytowych. Po trzech godzinach marszu powinniśmy być na wierzchołku. Następnym naszym celem będzie troszkę wyższy Corazon (4790 m). To wejście powinno nam zająć około 4 godzin. Tu droga wiedzie najpierw łagodnie wznoszącą się pampą, później wchodzimy w skały wulkaniczne, które wyprowadzą nas na grań wiodącą do wierzchołka. Kolejny nasz szczyt aklimatyzacyjny to Ilinizas Norte (5126 m). Z miejscowości Machachi udajemy się do schroniska na 4700 m. Tu czeka nas nocleg. Kolejnego dnia długą skalną granią pomaszerujemy w kierunku szczytu. W kopule szczytowej droga kluczy, omijając skalne żandarmy i progi, ostatecznie doprowadza do komina, który od pn. strony wyprowadza na szczyt. Droga bywa mylna, dlatego wejście może odbyć się tylko w dobrej pogodzie.

Kolejny etap aklimatyzacji to wejście na Cotopaxi (5897 m) - 2 dni. Z Machachi jedziemy autem terenowym na parking, położony na wysokości 4600 m. Stąd rozpoczniemy marsz do schroniska Jose Ribas, znajdującego się na wysokości 4800 m. Schronisko jest po remoncie, są nowe łóżka, a kuchnia wydaje dobre posiłki. Jemy kolację i udajemy się na spoczynek, ponieważ już o 23.00 czeka nas pobudka, a o północy wymarsz. Początkowo ścieżka wiedzie stromym zboczem, które daje trochę w kość. Po 500 metrach przewyższenia teren trochę się nieco kładzie, ale zaczynają się szczeliny i seraki. Manewrując między nimi docieramy do lodowego muru, broniącego dostępu do korony wulkanu. Musimy go przekroczyć, by móc wspiąć się na skraj krateru. Maszerując po nim dotrzemy do najwyższego punktu Cotopaxi. Czas przejścia ok. 5 godzin. Na szczycie będziemy mogli zajrzeć do dymiącego krateru, który ma aż 700 m. średnicy. Po zejściu jedziemy odpocząć w Papalliacta, gdzie w otoczeniu dżungli mieszczą się wspaniałe gorące źródła. Odwiedzimy też Otavallo, z bardzo ciekawym targiem miejscowych wyrobów z wełny i skóry. Będzie też możliwość odbycia krótkiej, ale bardzo pięknej wycieczki na Fuya Fuya (4279 m). Jest to kolejny wulkan, porośnięty trawami, z ciekawą skalną granią, z której roztaczają się ładne widoki na całą okolicę.

II etap - działalność w masywie Chimborazo - 2 dni.

Samochodem terenowym jedziemy do schroniska Whymper Hut, położonego na wysokości 4800 m. Następnie wychodzimy do obozu, na 5400 m. . Dzięki temu dystans do szczytu to tylko 800 m. Obóz jest zbudowany z namiotów sferycznych, w których będziemy odpoczywać do 23.00, bo już o północy musimy być gotowi do szturmu. Wyjście na atak poprzedzi lekkie śniadanie Na szczyt będziemy wchodzić drogą klasyczną. Konieczne jest użycie liny, uprzęży, raków, czekana oraz kasku, ponieważ na trasie występują szczeliny. Czas przejścia ok. 5 godzin, doliczając powrót to razem około 8.30 marszu. Jeśli zespół jest w dobrej dyspozycji i pogoda na to pozwala W tej opcji droga wydłuża się do ok. 9 godzin. Pozostałe dni to nasz zapas, na wypadek złej pogody. Jeżeli uda nam się wejść na szczyty zgodnie z planem, to pozostały czas przeznaczymy na pobyt w leżącym pod Tongurahuą Banos. Miasteczko leży po wschodniej stronie Adnów, tu zregenerujemy siły kąpiąc się w ciepłych źródłach. Będzie też możliwość odbycia raftingu na dorzeczach Amazonki oraz canyoingu. Może też znajdziemy czas na rowerową wycieczkę w kierunku Puyo, czyli dżungli.


 

Zainteresowany?
Zadzwoń do nas, a my zajmiemy się całą resztą.

+48 603 847 849

 

Program wyprawy

 

dzień 1 - przylot do Quito
dzień 2 - zwiedzanie miasta
dzień 3 - wejście na Rucu Pichinche 4696 m, transfer do Machachi Town, nocleg 3100 m
dzień 4 - wejście na Corrazon
dzień 5 - transfer do La Virgen na 3900 m i marsz do schroniska Nuevos Horizonte
dzień 6 - wejście na Illiniza Norte 5126 m
dzień 7 - rest w Machachi.
dzień 8 - przejazd do schr. pod Cotopaxi 4864 m
dzień 9 - atak na Cotopaxi 5897 m i przejazd do Papallacta
dzień 10 - odpoczynek na gorących źródłach
dzień 11 - wycieczka do Otavalo, możliwość wejścia na Fuya Fuya 4279 m
dzień 12 - przejazd i podejście do Chimborazo bc 5380 m
dzień 13 - atak na Chimborazo 6310 m, przejazd do Banos
dzień 14 - odpoczynek w Banos- rafting, canyoning
dzień 15 - odpoczynek w Banos- wycieczka rowerowa do Puyo
dzień 16 - wylot do kraju
dzień 17-  lądujemy w Berlinie/Warszawie.

 

 • plecak 70-90 litrów lub torba podróżna, + plecak do ataku szczytowego 45 litrów
 • buty (nie muszą być skorupy, ale muszą być wysokiej jakości, ciepłe!),
 • klapki,
 • skarpetki (coolmax, inne),
 • bielizna antypotna,
 • spodnie z polaru,
 • bluzy polarowe 2 szt.
 • kurtka i spodnie z membrany (gore, inne),
 • kurtka puchowa,
 • rękawiczki 2 pary (na 5 palców, łapawice na 2 palce),

 

 

 • steptuty,
 • bandamka,
 • czapki 2 szt.
 • okulary lodowcowe (mogą być gogle),
 • krem UV 50,
 • maska neoprenowa,
 • preparaty odstraszające komary,
 • raki,
 • czekan,
 • kask,
 • kije składane,
 • uprząż,
 • karabinki zakręcane 3 szt.

 

 

 • przyrząd zjazdowo- asekuracyjny np. ATC guide
 • repsznur na prusiki 2 szt.
 • czołówka,
 • termos,
 • sztućce (nóż + łyżka),
 • śpiwór, temp. komfort -10,
 • folia NRC,
 • apteczka + leki osobiste,
 • przybory toaletowe,
 • paszport,
 • pieniądze.

 

 

Koszt obejmuje:

przejazdy na miejscu, ubezpieczenie górskie, permity, wyżywienie podczas akcji górskiej, noclegi (śpimy w namiotach, schroniskach i hotelach), opiekę kierownika wyprawy

 

Koszt nie obejmuje:

lotu, kosztów nadbagażu w samolocie, gazu, wyżywienia w dolinach, kosztow wynajecia przewodników

 

 

Wyniosłe i piękne - Ilinizas i Cotopaxi oraz Chimborazo najwyższy wulkan Ekwadoru, unikalna przyroda deszczowego lasu równikowego, dolina wulkanów, kąpiele termalne, rafting na dorzeczach Amazonki.

 

Choroba wysokościowa, odmrożenia, oparzenia, szczeliny, lawiny, choroby "brudnych rąk", niebezpieczne zwierzęta.

 

Chimborazo to najwyższy wulkan Ekwadoru, jest usytuowany w zachodnim paśmie Cordillera Occidental. Chimborazo znajduje się w Parku Narodowym Sangay. Z powodu ogromnej, sięgającej ponad 4000 m, różnicy wysokości w parku istnieją niemal wszystkie występujące w Ekwadorze strefy klimatyczne i rodzaje krajobrazów. W języku tamtejszych Indian, Chimborazo, oznacza "wielką śnieżną górę". Chimborazo posiada szeroki, wydłużony grzbiet, o długości ponad 8 km, z którego wypiętrza się pięć, samodzielnych wierzchołków. Najwyższy z nich, Whymper, jest najodleglejszym miejscem od środka Ziemi. Jako pierwsi, stanęli na nim E. Whymper oraz J.A. i L. Carrel, w 1880 roku. Z wierzchołka rozciąga się wspaniała panorama na wulkaniczne doliny. Niedaleko, na północnym wschodzie znajduje się, dobrze znany, szczyt o klasycznym kształcie - Cotopaxi - 5897 m, gdzie będziemy zdobywać aklimatyzację. Można też podziwiać Cayambe, o wysokości 5789 m, czy El Altar - 5319 m.

Chimborazo, ze względu na brak większych trudności w osiągnięciu szczytu, nazywany jest Mont Blankiem Andów. Porównanie to nie jest do końca prawdziwe. Andyjski kolos jest dużo wyższy, a warunki klimatyczne (niskie temperatury, wiatr, brak widoczności), mogą poważnie utrudnić wspinaczkę.

Cotopaxi - 5897 m n.p.m. to wulkan, którego kształt symetrycznego stożka sprawia, że jest to najdoskonalej ukształtowana góra na świecie. Krawędź krateru ma średnicę 700 metrów i wydobywają się z niego niewielkie ilości gazów.

ZAPYTAJ O WYPRAWĘ

Sprawdź też projekt Panamerican Quest

 

Informujemy, że opis wyprawy, podobnie jak cała działalność naszego Klubu, jest skierowany tylko i wyłącznie do członków naszego stowarzyszenia. Osoby, które nie należą i nie chcą należeć do Klubu, nie mogą brać udziału w jego działalności.

Szczegóły wyprawy

Data rozpoczęcia 17-11-2024
Data zakończenia 03-12-2024
Dostępne miejsca 12
Koszt indywidualny 7.500zł
Koszt obejmuje przejazdy na miejscu, ubezpieczenie, permity, wyżywienie (posiłki przyrządzamy we własnym zakresie), noclegi (śpimy w namiotach, schroniskach i tanich hotelikach), opiekę kierownika grupy
Koszt nie obejmuje kosztów nadbagażu w samolocie, gazu
Lokalizacja Chimborazo

Zadzwoń

+48 603 847 849

POLSKI KLUB ALPEJSKI
ul. Partyzantów 2a
43-140 Lędziny

© 2024 Polski Klub Alpejski