Kontynent
AZJA
Państwo
KAZACHSTAN
Pasmo górskie
TIENSZAN
Czas trwania
24 DNI
Termin naszej wyprawy to sierpień. Warto zgłosić się odpowiednio wcześniej, bo załatwianie formalności (a jest ich sporo) w krajach WNP jest czasochłonne! Pierwszym etapem będzie podróż do Moskwy i dalej do Ałma Aty - oczywiście samolotem. Następnie, po załatwieniu permitów, udamy się samochodem do Akkol. Tu czekać będzie nas przesiadka do śmigłowca, ponieważ trasa lądowa do bazy na Lodowcu Inyłczek Północny zajmuje 14 dni. Sam lodowiec ma 54 km długości i jest drugim co do wielkości na świecie, po Baltoro. Z bazy pod ścianę mamy zaledwie godzinę drogi w bezpiecznym terenie.
Wreszcie rozpoczniemy działalność górską. Nasz wariant - droga klasyczna - w znacznej części wyposażony jest w poręczówki (ich stan budzi czasem wątpliwości). Mimo to nie wolno lekceważyć tej góry! Umiejętności w posługiwaniu się sprzętem alpinistycznym zarówno letnim i zimowym na pewno się przydadzą. Oprócz wysokości kłopotów może nam przysporzyć pogoda. Silne wiatry i mrozy do -25 stopni latem są zjawiskiem normalnym, dlatego niezwykle istotną sprawą jest posiadanie sprzętu wysokiej jakości (patrz wykaz). Nawet w środku lata mogą mieć miejsce 2-u metrowe opady śniegu, po których znalezienie namiotów w jedynce lub dwójce wymaga sądowania terenu. Oczywiście rodzi to też niebezpieczeństwo lawin. Z tego też powodu nie ustalamy sztywnego planu działania w górach. Wiadomo, że na siedmiotysięczniki wbiegać nie można, a już na pewno nie bez aklimatyzacji. Dlatego powoli i systematycznie zaczniemy poprawiać naszą formę. Wykonamy rekonesans na północnej grani Piku Czapajewa (6200 m), która jest częścią drogi na Zachodnią Przełęcz. Aby bezpiecznie wejść na górę, musimy założyć obozy pośrednie. Pierwszy stanie na 4900 m. Drugi obóz urządza się na plateau na 5600 m, skąd można startować na Pik Czapajewa. Już do obozu pierwszego prowadzą liny poręczowe. Na trasie do dwójki mamy pierwsze cztery uskoki skalne. A na drodze na Pik Czapajewa znajdują się kolejne cztery. Trzeci obóz wypada w pieczarach lodowych na Przełęczy Zachodniej. Postaramy się wynieść tam niezbędny sprzęt. Po odpoczynku w bazie ruszymy do ataku szczytowego. Droga z Zachodniej Przełęczy wiedzie zachodnią granią po rampach śnieżnych i skałach, której końcowy kuluar wyprowadza na kopułę szczytową. Nawet jeżeli pogoda będzie nam sprzyjać, to trzeba liczyć, że do szczytu pójdziemy do 8 -10 h. Niestety największe trudności techniczne (zaporęczowane, lekko przewieszone uskoki) znajdują się powyżej 6500 m, co w parze z wysokością i naszym zmęczeniem może być niebezpieczne. Dlatego wskazana jest duża ostrożność!
Wyprawa na Chan Tengri to wyzwanie dla osób, które mają na swoim koncie doświadczenia ze sprzętem i z wysokością. Chociaż kilka wejść alpejskich.
Zainteresowany?
Zadzwoń do nas, a my zajmiemy się całą resztą.
1 dzień - przelot do Kazachstanu.
2 dzień - przejazd do bazy Akkol.
3 dzień - przelot na lodowiec, założenie bazy głównej.
4 dzień - aklimatyzacja w bazie, zwiedzanie okolicy.
5 dzień - początek akcji górskiej, pierwsze wyjście do jedynki.
5 - 22 dzień - wynoszenie depozytów, zakładanie obozów, atak szczytowy.
23 dzień - powrót śmigłowcem do Akkol.
24 dzień - przejazd do Ałma Aty.
25 dzień - przelot do Kraju.
Uwaga! W związku z różnymi problemami, które mogą wystąpić w Kazachstanie (np. pogoda) przewidujemy w całym planie jeszcze 3 dni zapasowe, które nie są uwzględnione w programie. Czyli cały nasz wyjazd może potrwać do 28 dni.
Koszt obejmuje:
uzupełnić
Koszt nie obejmuje:
uzupełnić
Góry Tien Szan i ich przyroda, Inylczek Północny - drugi co do wielkości lodowiec świata, Chan Tengri, Ałma Ata, kultura Kazachów - ludu koczowników.
Pobyt na dużych wysokościach, choroba wysokościowa, odmrożenia, oparzenia, lawiny, szczeliny.
Tien-szan, zwane też niebiańskimi górami, to wysunięte najdalej na północ wielkie pasmo górskie Azji. Chan Tengri nie jest jego najwyższym wierzchołkiem, ale jego smukła sylwetka i wielkie ściany (do 2800 m) spowodowały, że potocznie jest nazywana "Małe K-2". Zbudowany jest z marmuru, co nadaje mu piękną barwę podczas zachodu słońca.
Góra leży na pograniczu kazachsko - kirgizko - chińskim, między lodowcami Północnym i Południowym Inyłczek. Klimat jest na tyle surowy, że pozwala zaliczyć ją do grona najsurowszych i najzimniejszych gór na świecie. Posiada tylko jedno wejście zimowe (1992 - W. Kriszczaty), a za wejścia letnie nadal otrzymuje się certyfikaty. To chyba wystarczająca rekomendacja dla naszego celu.
Data rozpoczęcia | 18-07-2023 |
Data zakończenia | 14-08-2023 |
Dostępne miejsca | 8 |
Lokalizacja | Chan Tengri |
Zadzwoń
+48 603 847 849