Wyprawy 5000m+

Kategoria
Lokalizacja

Wyprawa na Kilimandżaro + Safari + Zanzibar

 

Kontynent

AFRYKA

Państwo

TANZANIA

 

Pasmo górskie

GÓRY AFRYKI WSCHODNIEJ

Czas trwania

16 DNI

 

WYPRAWA

Wyprawa ma na celu zdobycie najwyższego szczytu Afryki - Kilimandżaro. Ale też pokazanie każdemu, że Afryka nie jest "przeraklamowana" i że warto ją zobaczyć i poznać. Po tej wyprawie każdy się zakocha w Czarnym Lądzie!

WEJŚCIE: 

Góra jest bardzo wysoka, dlatego istotnym elementem jest sukcesywne zdobywanie aklimatyzacji. Jest pozbawiona trudności technicznych, a zatem dostępna dla każdego człowieka posiadającego w miarę dobrą kondycję. Ma to również przełożenie na ilość sprzętu alpinistycznego, który należy ze sobą zabrać. Właściwie oprócz kompletu odzieży wiatrochronnej, kompletu z polaru oraz kilku innych drobiazgów (patrz wykaz), pozostałe elementy sprzętu są zbędne. Droga nie wymaga żadnego sprzętu technicznego poza butami trekingowymi i kijkami. W czasie dnia przy sobie mamy jedynie lekki osobisty plecak, reszta jest niesiona przez wynajętych tragarzy. W czasie drogi towarzyszy nam dodatkowo lokalny przewodnik.

Wędrówka na szczyt wiedzie przez wszystkie strefy roślinności afrykańskiej. Zaczyna się w sawannie, wiedzie przez las tropikalny, a kończy przy wiecznych śniegach. Po drodze nocujemy w namiotach. Obsługa przygotowuje dla nas posiłki oraz rozstawia namioty, które czekają na nas po dotarciu do obozów.

Czas przejścia wynosi od pięciu do sześciu dni. Jest on uzależniony od samopoczucia uczestników wyprawy oraz od wariantu trasy. Należy pamiętać o wahaniach temperatury, które między dniem i nocą mogą wynieść nawet 50 °C! Obowiązkowo towarzyszy nam przewodnik, kucharz oraz tragarze. Wszystkie posiłki podczas wejscia są przygotowywane dla uczestników. Nie jest zatem konieczne zabieranie własnego palnika i menażek. Tragarze zabierają większość sprzętu, każdy z uczestników maszeruje tylko z małym plecakiem.

Po wejściu na Kilimandżaro:
- odbędziemy samochodowe safari w parku Ngoro Ngoro i Like Maniara lub Tarangire NP. Podczas wycieczki będziemy podziwiać zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Safari będzie organizowane przez agencję, która będzie nas strzec od problemów dzikiej Afryki. Postaramy się również zwiedzić prawdziwą wioskę Masajów. Czas pobytu w parku - 2 dni.

- lecimy do Dar es Salaam, skąd promem popłymniemy na Zanzibar. Przepiękne, białe plaże, turkusowa woda i pewna pogoda zagwarantują nam cudowne warunki wypoczynku. Na wyspie, za dodatkową opłatą, istnieje możliwość ukończenia kursu nurkowego. Można popływać łodzią lub zwiedzić plantację przypraw.

 

Zainteresowany?
Zadzwoń do nas, a my zajmiemy się całą resztą.

+48 603 847 849

 

Program wyprawy


1 dzień - przelot na Kilimanjaro Airport, nocleg.
2 dzień - początek akcji górskiej, Machame Checkpoint (1900 m) – Machame Camp (2980 m)
3 dzień - przejście Machame Camp (2980 m) – Shira Camp (3840 m)
4 dzień - przejście Shira Camp (3840 m) – Barranco Camp (3950 m)
5 dzień - dzień aklimatyzacyjny
6 dzień - przejście Barranco Camp (3950 m) – Karranga Camp (3980 m) -  Barrafu Camp (4550 m)
7 dzień - Barrafu Camp (4550 m) – Uhuru Peak (5895 m) – Millenium Camp (3800 m)
8 dzień - zejście do bram parku, zakończenie działalności na Kilimandżaro.
9 dzień - Safari: Lake Manyara lub Tarangire NP
10 dzień- Safari: Ngoro Ngoro
11 dzień- przelot na Zanzibar i przejazd do malowniczej wioski Jambiani
12-14 dzień - pobyt na Zanzibarze,
15 dzień - przejazd na lotnisko, wylot do Polski,
16 dzień - powrót do Polski

 

Opcjonalnie polecamy drogę Marangu. Na tej drodze noclegi odbywają się w schroniskach i nie ma potrzeby spania w namiotach. Przejście tej drogi trwa 6 dni.

1 dzień - przelot na Kilimanjaro Airport, nocleg.
2 dzień - początek akcji górskiej, podjeżdżamy do bram parku (Marangu Gate), na wysokość 1980 m. i ruszamy w kierunku Mandara Hut (2700 m), czas przejścia około 4 godzin.
3 dzień - po śniadaniu rozpoczynamy marsz do Horombo Hut (3700 m), czas przejścia około 4 godzin.
4 dzień - dzień aklimatyzacyjny, bardzo ważny. Udajemy się na wycieczkę w kieruku wierzchołka Mawenzi na 4500 m. Czas przejścia w obie storny to 5 h. Jednak na noc wracamy do schroniska Horombo, na 3700 m.
5 dzień - po śniadaniu maszerujemy do Kibo Hut (4700 m), trasa zajmuje około 6 godzin i wiedzie rozległym płaskowyrzem położonym między wierzchołkami Kibo i Mawenzi.
6 dzień - atak szczytowy. Około 2.00 w nocy wstajemy i po lekkim śniadaniu ruszamy w kierunku szczytu. Na początku droga wiedzie gęstymi zakosami po stromym zboczu. Następnie od Gillmains Piont idziemy po szczycie krateru kierując się w lewo, do Uhuru Peak - najwyższego punktu Afryki. Czas przejścia 7-8 godzin. Tego samego dnia schodzimy do Kibo Hut i dalej do Horombo Hut. Tu nocujemy.
7 dzień - po śniadaniu kontynuujemy zejście do bram parku, po drodze mijając schronisko Mandara Hut. Czas zejścia to około 5 h.
8 dzień - Safari: Lake Manyara lub Tarangire NP
9 dzień- Safari: Ngoro Ngoro
10 dzień- przelot na Zanzibar i przejazd do malowniczej wioski Jambiani
11-13 dzień - pobyt na Zanzibarze,
14 dzień - przejazd na lotnisko, wylot do Polski,
15 dzień - powrót do Polski

 

 • plecak 70 l oraz plecak 25-30 l,
 • wygodne buty trekingowe,
 • klapki,
 • skarpety antypotne,
 • bielizna anypotna,
 • czapka,
 • kominiarka,
 • rękawiczki,
 • spodnie i bluza z polaru,

 

 • spodnie i kurtka wiatrochronna (gore tex, inne),
 • sweterek puchowy (tylko na atak szczytowy),
 • czapka z daszkiem,
 • bandamka,
 • okulary przeciwsłoneczne,
 • krem UV 50,
 • preparaty odstraszające komary,
 • kije składane,
 • czołówka+baterie,

 

 • śpiwór, karimata,
 • sztućce,
 • menażka,
 • termos,
 • palnik,
 • apteczka+leki osobiste+lariam lub inny lek na malarię!

 

Koszt obejmuje:

opiekę polskiego kierownika wyprawy, przejazdy na miejscu, ubezpieczenie górskie i turystyczne, opłaty w Parku Narodowym Kilimandżaro, wynajem lokalnego przewodnika, wynajem tragarzy, noclegi w hotelach, noclegi na Kilimandżaro w namiotach 2-osobowych, wyżywienie, 2-dniowe Safari. Podczas pobytu na Zanzibarze (3 noclegi, śniadania i obiadokolacje, transfery z/na lotnisko, ubezpieczenie turystyczne, opieka polskiego kierownika)

 

Koszt nie obejmuje:

lotów, opłat wizowych (Kenia 25 USD, Tanzania 50 USD), napiwków (zwyczaj obowiązkowy, ok. 130 USD), dodatkowych napojów typu cola, alkoholu

 

 

Kilimandżaro - dach Afryki, safari czyli magiczna fauna i flora Afryki, Masajowie i ich kultura, Zanzibar - rajska wyspa.

 

Choroby tropikalne, choroby "brudnych rąk", choroba wysokościowa, ukąszenia owadów, niebezpieczne zwierzęta.


Przed wyjazdem należy dokonać szczepienia na żółtą febrę. Wskazane jest też zażywanie leku przeciw malarycznego. Najlepszy jest malarone (ewentualnie lariam), dostępny w aptekach, na receptę.
Obecnie malarone przepisują lekarze pierwszego kontaktu, nie otrzymacie recepty na ten lek w stacji epidemiologicznej.

 

Informujemy, że opis wyprawy, podobnie jak cała działalność naszego Klubu, jest skierowany tylko i wyłącznie do członków naszego stowarzyszenia. Osoby, które nie należą i nie chcą należeć do Klubu, nie mogą brać udziału w jego działalności.
 

Szczegóły wyprawy

Data rozpoczęcia 22-06-2024
Data zakończenia 07-07-2024
Dostępne miejsca 15
Koszt indywidualny 14.100zł
Koszt obejmuje opiekę polskiego kierownika wyprawy, przejazdy na miejscu, ubezpieczenie górskie i turystyczne, opłaty w Parku Narodowym Kilimandżaro, wynajem lokalnego przewodnika, wynajem tragarzy, noclegi w hotelach, noclegi na Kilimandżaro w namiotach 2-osobowych, wyżywienie, 2-dniowe Safari. Podczas pobytu na Zanzibarze (3 noclegi, śniadania i obiadokolacje, transfery z/na lotnisko, ubezpieczenie turystyczne, opieka polskiego kierownika)
Koszt nie obejmuje lotów, opłat wizowych (Kenia 25 USD, Tanzania 50 USD), napiwków (zwyczaj obowiązkowy, ok. 130 USD), dodatkowych napojów typu cola, alkoholu
Kadra szkoleniowa Instruktor PKA
Lokalizacja Kilimandżaro

Zadzwoń

+48 603 847 849

POLSKI KLUB ALPEJSKI
ul. Partyzantów 2a
43-140 Lędziny

© 2024 Polski Klub Alpejski