Wyprawy 5000m+

Kategoria
Lokalizacja

Trekking pod Everest

 

glob

Kontynent

AZJA

mapa

Państwo

NEPAL

pasmo górskie

Pasmo górskie

HIMALAJE

czas trwania

Czas trwania

70 DNI

Wszędzie surowa wielkość, przed którą maleją sny człowieka.
Adam Asnyk

 

 

Nasz trekking ma na celu dotarcie do bazy pod Everestem drogą wyprawy Hunta i Hillarego. Będzie to też okazja do zobaczenia najwyższej góry świata. Nasza przygoda rozpocznie się w Kathmandu, do którego przylecimy samolotem. Tu spedzimy jeden dzień by odpocząć, zrobić zakupy i załatwić niezbędne formalności. Jeżeli pogoda pozwoli, następnego dnia udamy się w dalszą podróż lotniczą do Lukli (2840 m n.p.m.). Tam rozpocznie się nasz marsz. Najpierw idziemy do Namche Bazar (3340 m n.p.m.). W stolicy Szerpów spędzamy kolejny dzień dla lepszej aklimatyzacji. Tu będzie też pierwsza okazja zobaczenia Everestu. Podczas drogi nocować będziemy w schroniskach, również tam będziemy spożywać posiłki - zupę z soczewicy, ryż, jaja i herbatę parzoną na tysiąc sposobów... Jeżeli ktoś nie może obejść się bez mięsa, to proponuję naszą żywność liofilizowaną, bo na miejscową kuchnię w tym zakresie liczyć nie można. Następnie przez Pangboche, w którym mieści się piękny buddyjski klasztor, dotrzemy do Deboche (3770 m n.p.m.), gdzie spędzimy noc. Kolejnego dnia ruszymy do Pheriche (4250 m n.p.m.). Przez całą drogę towarzyszy nam zapierający dech widok na Ama Dablam. W Periche robimy kolejny postój aklimatyzacyjny i wycieczkę na punkt widokowy, z którego można pdziwiać: Makalu, Lhotse, Island Peak i Ama Dablam. W zależności od samopoczucia uczestników i stopnia aklimatyzacji następny dzień upłynie nam na przejściu do Dhakli (4650 m n.p.m.). Po nocy ruszamy do Gorak Shep (5170 m n.p.m.). Stąd już blisko do bazy pod Everestem. Wprawdzie nie widać z niej samego szczytu, ale możemy podziwiać zerwy lodowca Khumbu i zobaczyć "od kuchni" życie w himalajskiej bazie. Z Gorak Shep zrobimy wypad na Kala Pattar (5545 m n.p.m.), turnię początkującą południową grań Pumori. To właśnie z niej rozciąga się najpiękniejsza panorama na Everest i otaczające go góry, takie jak Lingtren, Nuptse, Khumbutse. Będzie to wielka uczta dla naszych oczu i chyba długa sesja zdjęciowa. Następnie schodzimy do Periche. W drodze powrotnej, jezeli starczy czasu i sił, możemy udać się na przełęcz Chola, pod Arakkamtse (6423 m n.p.m.) i zobaczyć sąsiednią dolinę, którą wiedzie droga do bazy pod Cho Oyu (8201 m n.p.m.). Z Namche Bazar do Lukli powrót tą samą drogą. Przed odlotem do domu zwiedzamy Kathmandu.

 

Zainteresowany?
Zadzwoń do nas, a my zajmiemy się całą resztą.

+48 603 847 849

 

Program wyprawy

 

1 dzień - wylot z kraju
2 dzień - przylot do Kathmandu
3 dzień - załatwianie formalności, zakupy
4 dzień - przelot z Kathmandu do Lukli, początek marszu do Phakding
5 dzień - marsz do Namche Bazar
6 dzień - pobyt w Namche Bazar, aklimatyzacja
7 dzień - Namche - Tengboche (3870 m)
8 dzien - Tengboche - Dingboche (4390 m)
9 dzień - Dingboche, wejście aklimatyzacyjne na 5000 m n.p.m.
10 dzień - Dingboche - Lobuche (4930 m)
11 dzień - Lobuche -  Gorak Shep (5160 m) - Everest Base Camp (5360 m) - Gorak Shep
12 dzień - Gorak Shep -  Kala Pattar (5545 m) - Dingboche
13 dzień - Dingboche - Chukung (4730 m) - Pangboche (3985 m)
14-15 dzień - zejcie przez Pangboche, Namche Bazar do Lukli
16-18 dzień - przelot z Lukli do Kathmandu, dni zapasowe (zwiedzanie Katmandu i okolic)
19 dzień - wylot z Kathmandu
20 dzień - powrót do kraju

 

  • Plecak ok. 80 litrów
  • Buty górskie
  • Adidasy
  • Klapki, sandały
  • Skarpety trekkingowe
  • Bielizna termoaktywna
  • Spodnie trekkingowe
  • Polary 2szt
  • Kurtka, spodnie z membrany(np. Gore-Tex)
  • Rękawiczki(polarowe + grube i ciepłe)
  • Kurtka puchowa

 

  • Stuptuty
  • Czapka
  • Chusta wielofunkcyjna(buff)
  • Okulary przeciwsłoneczne
  • Krem UV
  • Kije trekkingowe
  • Czołówka(zapasowe baterie!)
  • Termos
  • Sztućce
  • Śpiwór
  • Karimata(ew. mata samopompująca)

 

  • Folia NRC
  • Ogrzewacze chemiczne
  • Apteczka z lekami osobistymi
  • Przybory toaletowe
  • Paszport
  • Pieniądze  

 

Koszt obejmuje:

W wersji long trip (20 dni):
przejazdy na miejscu, przeloty do i z Lukli, niezbędne opłaty i permit do parku, jedzenie (śniadania i obiadokolacja), 4 noclegi w KTM i wszystkie na trekku, ubezpieczenie górskie, opiekę leadera. 
 
W wersji na majówkę z helikopterem (14 dni; tj. 28.04-12.05) koszt to 6700 zł i obejmuje:
przejazdy na miejscu, przelot do Lukli, niezbędne opłaty i permit do parku, jedzenie (śniadania i obiadokolacja), 4 noclegi w KTM i wszystkie na trekku, ubezpieczenie górskie, opiekę leadera.
 
Powrót odbywa się z Ghorak Shep do KTM helikopterem.
Koszt lotu to około 1300-1500 USD. Dzięki temu zejście skracamy o 3,5 dnia, a  wyjazd zamykamy w 14 dni.

 

Koszt nie obejmuje:

Nadbagażu w samolocie do Lukli, napojów, wizy, osobistych tragarzy, lotu międzynarodowego

 

Spotkanie z najwyższą górą świata, majestatyczne Himalaje, Madju Deval w Katmandu, Namcze Bazar - stolica Szerpów, kultura Newarów, Tamangów.

 

Choroby "brudnych rąk", insekty, choroby wysokościowe.

 

Himalaje - w języku sanskryckim oznacza: "tam, gdzie mieszka śnieg".

Góry te ciągną się szerokim, 2400-kilometrowym łukiem do Kaszmiru na zachodzie do Bhutanu na wschodzie. Nie stanowią jednolitego łańcucha, ale tworzy je kilka równoległych łuków. Najniższym z nich jest pasmo gór Siwalik, a najwyższy szczyt ma zaledwie 913 m! Według mitologii hinduskiej jest to skraj dachu Siwy, boga niszczyciela. Dalej leżą Małe Himalaje, o szerokości 100 km, i średniej wysokości 4600 m. Najdalej na północ rozciągają się Wysokie Himalaje z dziewięcioma z czternastu najwyższych szczytów świata. Przewodzi im Mount Everest (8848 m), następnie Kangchenjunga (8579 m) na granicy Sikkimu i Nepalu oraz leżący w środkowym Nepalu masyw Annapurny (8075 m). W tej części Himalajów znajduje się jeden z najpiękniejszych parków narodowych świata - Sagarmatha (1234 km kwadratowych). Obejmuje rejon Mount Everestu z Lhotse i Nuptse oraz Pumori (na który nasz klub ma wielką chrapkę). Pierwsze mapy Himalajów sporządził hiszpański jezuita Antonio Monserrate w 1579 r. Jednak dopiero po 1840 r.
Biuro Geodezyjne Indii rozpoczęło systematyczne badania rejonu. Właśnie na cześć jego szefa, George'a Everesta nazwano najwyższą górę świata jego nazwiskiem, ustalając jej wysokość na 8840 m, czyli zaledwie 8 metrów mniej niż jest to obecnie przyjęte. Pierwszymi zdobywcami byli: nowozelandczyk Edmund Hillary oraz Szerpa Tenzing Norgay. Dokonali tego 29.05.1953 r. Do dziś niewyjaśnioną zagadką jest sprawa wyprawy z 1924 r, podczas której George Leigh Mallory przepadł bez wieści, a jego ciało odnaleziono niedawno powyżej 8600 m. Uruchomiło to szereg spekulacji, czy zginął podczas ataku czy podczas zejścia ze szczytu. Polskie akcenty to: wejście Wandy Rutkiewicz (16.10.1978 r) jako pierwszej Europejki, trzeciej kobiety na świecie oraz pierwsze zimowe wejście na szczyt (17.02.1980 r.) dokonane przez Krzysztofa Wielickiego i Leszka Cichego, uczestników narodowej wyprawy pod kierownictwem Andrzeja Zawady. Z Everestem związana jest też największa tragedia naszego himalaizmu, czyli śmierć M. Dąsala, M. Gardzielewskiego, W. Otręby, A.Z. Heinricha i E. Chrobaka (27.05.1989 r.). Klimat Himalajów jest zróżnicowany w zależności od wysokości. Np. w Dardżylingu (1945 m) minimalna temperatura maja wynosi 11 stopni C, gdy w rejonie Everestu wynosi -20 stopni C, przy wysokości 4890 m.

Podczas naszej wędrówki musimy być przygotowani na temperatury -10 stopni C (chodzi o temperaturę w nocy oraz podczas wejścia na Kala Pattar). W dolinach występuje bujna roślinność i wiele gatunków zwierząt. Najwyżej, bo na 6500 m, w rejonie Everestu, żyją pająki. Do ciekawostek można zaliczyć występowanie w Tybecie skamieniałości istot morskich do wysokości 6000 m, co ma związek z historią wypiętrzenia tych gór z dna dawnego morza. Nepal to również spotkanie z oryginalną kulturą. Klimat tego miejsca tworzą ludzie o różnych wyznaniach i narodowościach. Dzięki temu nawet podczas przejazdu przez miasta i wioski czeka nas mnóstwo niesamowitych wrażeń. Nasz czas musimy podzielić między trekking górski i zwiedzanie egzotycznych zabytków najczęściej związanych z wielkimi religiami tamtego regionu, czyli buddyzmem i hinduizmem.

 

Informujemy, że opis wyprawy, podobnie jak cała działalność naszego Klubu, jest skierowany tylko i wyłącznie do członków naszego stowarzyszenia. Osoby, które nie należą i nie chcą należeć do Klubu, nie mogą brać udziału w jego działalności.
 

Szczegóły wyprawy

Data rozpoczęcia 08-05-2023
Data zakończenia 25-05-2024
Dostępne miejsca 14
Koszt indywidualny 7.900zł
Koszt obejmuje ubezpieczenie, lot do Lukli, wyżywienie (śniadania i obiadokolacje- bez napoi), noclegi na całej trasie (w Kathmandu w hotelu, podczas trekkingu w lodżach), tragarzy na każdego członka wyprawy (max. 15 kg) pozwolenie wejścia do Parku Narodowego Sagarmatha, opiekę polskiego, doświadczonego kierownika grupy
Koszt nie obejmuje przelotu na trasie Warszawa- Kathmandu- Warszawa, wizy nepalskiej, kosztów testu PCR (100 zł w Nepalu), wydatków osobistych, napiwków dla przewodnika i tragarzy, napojów do posiłków + alkoholu, dodatkowych wycieczek w rejonie Kathmandu, nadbagażu
Lokalizacja Mont Everest

Nie przyjmujemy już rejestracji na to wydarzenie

Zadzwoń

+48 603 847 849

POLSKI KLUB ALPEJSKI
ul. Partyzantów 2a
43-140 Lędziny

© 2023 Polski Klub Alpejski