Błogosławione niech będą morza, góry wysokie i wielkie pustynie, albowiem one są źródłem siły.
Mariusz Zaruski
Najwyższa góra Kaukazu, dzika przyroda, koloryt Kabardyno-Bałkarii i Stawropolskiego Kraju.
Choroba wysokościowa, oparzenia, odmrożenia, szczeliny, nagłe załamania pogody.
Przylatujemy do Mineralnych Wód. Następnie musimy pokonać jeszcze 200 km by znaleźć się w Wąwozie Baksańskim, u wejścia którego leży miasto Tyrnyuaz. Wąwóz kończy się doliną o nazwie Przyelbrusie (1800 - 2300 m n.p.m.). Tam dotrzemy do osady Terskoł, gdzie będzie nasza baza wypadowa. Cel naszej wyprawy leży na terenie Kabardyno-Bałkarii, dlatego po drodze przekraczamy ufortyfikowany punkt kontrolny przypominajacy międzypaństwową granicę. Nieopodal naszego hotelu jest stacja kolei liniowej, z której będziemy korzystać podczas ataku. Jest tam też mały targ, gdzie można kupić świeże owoce i pamiątki. W ramach aklimatyzacji pójdziemy na Czeget i do stacji Mir. Być może urządzimy sobie też biwak na dużej wysokości. Niewtajemniczeni będą mieli okazję do pierwszego "bliskiego spotkania" ze sprzętem alpinistycznym (raki, uprząż, czekan, lina). Jeśli chodzi o kolejkę, to trudno przewidzieć ile jej części będzie kursowało. Gdybyśmy mieli szczęście, moglibyśmy dostać sie nawet na 3750 m. Jednak praktyka bywa nieco inna, górny odcinek kolejki z reguły nie chodzi. Można za to skorzystać z ratraków, które podwożą turystów powyżej spalonego schroniska "Prijut 11" (4200 m). Stąd rozcjągają się już wspaniałe widoki na główny mur kaukazu, w którym nasze oczy przyciągać będzie słynna Uszba (4700 m). Sama trasa na szczyt nie przedstawia żadnych trudności technicznych. Jedynym zagrożeniem mogą być szczeliny, dlatego lina i reszta sprzętu będzie nam potrzebna. Elbrus posiada dwa wierzchołki. Droga prowadzi na przełęcz między nimi, potem skręca w lewo na wyższy szczyt. Rosjanie mawiają, że jeżeli ktoś dochodzi do skał Pastuchowa to i na szczyt wejdzie... . Do wejścia będzie potrzebna stabilna pogoda. Góra jest dosyć "płaska" i pozbawiona wyraźnych punktów orientacyjnych, dlatego łatwo zgubić drogę w złej pogodzie. Jednak najwięcej kłopotów będziemy mięli z wydolnością naszych organizmów. Wysokość na pewno da nam w kość! Dlatego ważne jest aby zadbać o kondycję w domu i przyzwyczaić organizm do wzmożonego wysiłku!
Elbrus to nasz główny cel i jego zdobyciu poświęcimy cały wyjazd. Jeżeli uda się nam ta sztuka, to pozostały czas przeznaczymy na zwiedzanie równie pięknej i atrakcyjnej okolicy. Możemy przejść lodowcem Baszkara pod szczyt Dżantugan (3991 m.), czy wejść na przeł. Beczo (3978 m.). Doliny Szcheldy czy Adył Su pełne kwiatów i otoczone strzelistymi szczytami są doskonałym miejscem na letni spacer i odnowę po wysiłku na Elbrusie. W kwestii akcji górskiej niczego nie planujemy "na sztywno". Nasze poczynania będą uzależnione przede wszystkim od pogody oraz naszej dyspozycji psychofizycznej.
Wariant I:
1 dzień - Przelot z Warszawy do Mineralnych Wód. Przejazd do Terskoł.
2 dzień - Wycieczka aklimatyzacyjna na Czeget, zwiedzanie okolicy.
3 dzień - Początek akcji górskiej na Elbrusie.
4 - 9 dzień - Przejście przez obozy na 3750 m i na 4160 m. Atak szczytowy.
10 dzień - Powrót w doliny
11 dzień - Przejazd do Mineralnych Wód i przelot do Warszawy.
SKONTAKTUJ SIE Z NAMI PO WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW!
Obejmuje: transport na miejscu, noclegi w schroniskach i hotelach**/***, ubezpieczenie wysokogórskie oraz turystyczne, wyżywienie na dole (2 posiłki dziennie przez 3 dni), wyżywienie w góry (część zabieramy z kraju, resztę kupujemy na miejscu, gotujemy we własnym zakresie), opłaty za pozwolenia, kolejkę górską, opiekę polskiego kierownika wyprawy, opiekę lokalnego przewodnika
Nie obejmuje: lotu, wizy rosyjskiej, nadbagażu w samolocie, dodatkowego indywidualnego przewodnika
Wyprawę prowadzą doświadczeni instruktorzy klubowi z wieloletnim doświadczeniem górskim. SPRAWDŹ, kto poprowadzi Twoją wyprawę! Dodatkowo na miejscu do każdej wyprawy dołącza miejscowy, lokalny licencjonowany przewodnik. Ilość prowadzących dostosowana jest do wielkości grupy.
Sprawdź też wyprawę łączoną na Kazbek i Elbrus, przy wyborze, której zapraszamy Cię do udziału w kursie turystyki zimowej w Tatrach, nie ponosząc dodatkowych kosztów. Koszt regularny kursu to 750 zł. Sprawdź więcej informacji na temat 4-dniowego KURSU TURYSTYKI ZIMOWEJ.