Wyprawa na Mont Blanc

"Zacząłem się wspinać, ten sport dawał mi właśnie to, czego brak odczuwałem w cywilu - prawdziwe koleżeństwo i kolejne wyzwania, które mogłem podjąć z całą powagą spełnienia ważkiej misji"
Jon Krakauer

 

Atrakcje

Najwyższa góra Europy (Zachodniej), alpejska przyroda, Park Narodowy Gran Paradiso, Courmayeur, Chamonix.

 

Zagrożenia

Choroba wysokościowa, oparzenia, spadające kamienie, szczeliny, lawiny, ekspozycja.

 

Wyprawa

Głównym celem wyprawy jest zdobycie Mont Blanc - najwyższej góry Europy. Program wyjazdu został tak ułożony, aby osiągnięcie zamierzonego celu było jak najbardziej prawdopodobne. Przewidujemy dwa warianty: wariant 7 - dniowy jest skierowany do osób, które preferują intensywną działalność górską oraz wariant 14 - dniowy adresowany do osób, które chcą i mogą swojej górskiej pasji poświęcić więcej czasu.

Na działalność w masywie Mont Blanc (4807 m n.p.m.) przewidujemy ok. cztery dni. Wybieramy wariant klasyczny. Z Le Fayet (533 m.) jedziemy tramwajem (T.M.B.) do Nid d'Aigle (2363 m.). Stąd ruszamy pieszo przez schronisko Tete Rousse (3150 m.), dalej kuluarem do schroniska Gouter (3817 m.). Następnie na Dôme du Gouter (4304 m.) i do schronu Vallot (4363 m.). Stąd granią Bosses na szczyt. Powrót tą samą drogą.

Kierujemy się zasadą elastyczności - pamiętajmy, że działanie w górach uzależnione jest od wielu czynników (m.in.. warunków pogodowych, samopoczucia uczestników), możemy więc "dopasować" się do konkretnych warunków. Do przejścia mamy około 2450 m w pionie. Do wysokości 3200 m n.p.m. brak poważniejszych trudności. Żleb Spadających Kamieni przekraczamy w godzinach porannych, gdy jego górne partie pozostają w cieniu (a tym samym są zamarznięte) i nie "plują" kamieniami. Dalej - wspinaczka kuluarem (trudności porównywalne z tymi na Orlej Perci). Na głowach obowiązkowo kaski, na nogach (od schroniska Gouter) - raki. Trudności śnieżne występują tylko na grani Bosses (ostatnie 450 m w pionie). W kilku miejscach grań jest stroma, wąska i eksponowana, zmusza do zachowania szczególnej ostrożności (zwłaszcza podczas wietrznej pogody). Mijanie w tych miejscach innych wspinających się jest wysoce niebezpieczne (pamiętajmy o tym i unikajmy wspomnianej sytuacji). Opisany odcinek pokonujemy związani liną. Schodząc zachowujemy szczególną ostrożność - radość ze zdobycia szczytu przeżywać będziemy na dole. Jeżeli chodzi o noclegi, to trzeba przyznać, że schroniska na tej trasie są odwiedzne przez znaczną liczbę turystów. Dlatego trudno dostać w nich miejsce i często trzeba spać na podłodze. W związku z tym, lepiej być samowystarczalnym i spać we własnym namiocie. (Śpiwór puchowy 1 kg oraz karimat w zupełności wystarczą). Reasumując: mimo że niezbyt trudna, opisana droga jest wymagająca pod względem kondycyjnym, dlatego przygotujmy się trenując już w domu. 

 

ZAPYTAJ O WIĘCEJ!

 

Program wyprawy

PROGRAM WYPRAWY: (wariant nr 1): 
1 dzień - przejazd z Polski do Chamonix. 
2 dzień - dzień aklimatyzacyjny, nocleg na 3300 m.
3 dzień - dzień klimatyzacyjny, nocleg 3300 m.
4 dzień - zejście do Chamonix. 
5 dzień - początek akcji górskiej, podejście do Tete Rousse (3150 m).
6 dzień -  wejście na szczyt Mont Blanc.
7 dzień - zejście do Chamonix. 
8 dzień -  powrót do kraju.

UWAGA! Proponujemy łączenie wyjazdów na Mont Blanc ze szkoleniem z zakresu alpinizmu. Wtedy nasz pobyt trwa 14 dni. Sprawdz TUTAJ.

SKONTAKTUJ SIE Z NAMI PO WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW!

 

Sprzęt

 • plecak ok. 50-60 litrów
 • czapka (polarowa, windstoperowa, ew. kominiarka)
 • rękawice 2 pary: polarowe + grube(ciepłe)
 • bielizna termoaktywna, koszulki z krótkim rękawem
 • bluza polarowa, sweter puchowy
 • kurtka (membrana Gore-Tex, inne.)
 • spodnie, spodnie z membraną (Gore-Tex lub inne)
 • skarpety ok. 3 par (ciepłe)
 • stuptuty
 • buty (ciepłe górskie)
 • okulary lodowcowe(ew. gogle)
 • krem z wysokim filtrem UV
 • kije trekkingowe (opcjonalnie)
 • palnik + gaz +menażka
 • przybory toaletowe
 • folia NRC
 • apteczka osobista
 • śpiwór
 • karimata(ew. mata samopompująca)
 • raki
 • kask
 • uprząż + karabinki zakręcane 3 szt.
 • czekan
 • repsznur + pętle 2 szt. po 70 cm
 • czołówka + zapasowe baterie
 • termos
 
*Najlepiej patrz:     PEŁNY WYKAZ SPRZĘTU

 

Koszt:

Obejmuje: Ubezpieczenie alpinistyczne, kolejkę górską, 2 noclegi na campingu, opiekę instruktora klubowego (1 na 2 uczestników)

Nie obejmuje: dojazdu (istnieje możliwość organizacji wspólnego dojazdu), wyżywienia, pozostałych noclegów (m.in.w schronisku Tete Rousse lub Refuge du Gouter)

UWAGA: Podczas wyprawy jeden instruktor prowadzi zajęcia maksymalnie dla DWÓCH członków klubu. 

Informujemy, że opis wyprawy, podobnie jak cała działalność naszego Klubu, jest skierowany tylko i wyłącznie do członków naszego stowarzyszenia. Osoby, które nie należą i nie chcą należeć do Klubu, nie mogą brać udziału w jego działalności.

 

Inne informacje

Mont Blanc leży w masywie o tej samej nazwie, tutaj też królestwo Alp osiąga swój absolut i przytłaczajace piękno. Nie tylko z powodu wysokości, czy wielkości rozmiarów tutejszych szczytów, ale poprzez szczególną olśniewającą wręcz dzikość i niedostępność skalnych baszt i iglic, śnieżnych i lodowych grani, potężnych ścian i filarów dumnie piętrzących się ponad milczącymi lodowcami. Mont Blanc mierzący 4807 m. jest wysunięty na południowo - wschodnim krańcu alpejskiego łańcucha i jest najwyższym szczytem całej Europy.
Fascynacja górą wiążę się z pewnym przymiotnikiem: "najwyższa". To charyzmatyczne słowo przyciąga tysiące wędrowców każdego roku. Przypuszczalnie nie ma wspinacza, który by nie czuł, choćby przez jeden jedyny raz potrzeby wejścia na szczyt. I faktycznie: ogrom góry i przytłaczająca wysokość oraz rzeczywiste trudności wspaniałych lodowców i grani tłumaczą jedyne w swoim rodzaju wyzwanie, którego nie oferuje żaden inny alpejski wierzchołek.
Chociaż, współcześnie sieć kolejek linowych skróciła kilka szlaków, Mont Blanc wciąż pozostaje niebezpieczny. Gwałtowne załamanie pogody może zmienić jego stoki w bezlitosne piekło. Nawet łatwe podejście do schroniska może kryć nieoczekiwane niebezpieczeństwa.

Pierwsze zdobycie miało miejsce 8 sierpnia 1786 r., a zdobywcami byli Jacques Balmat oraz poszukiwacz kryształów zaś pierwszą kobietą, która postawiła nogę na wierzchołku była 23-letnia mieszkanka Chamonix - Marie Paradis (1809 r.)

 

Galeria:   MONT BLANC VIII 2016;     MONT BLANC IX 2016;    MONT BLANC 2016;    MONT BLANC DU TACUL 2015;

Szczegóły wyprawy

Data rozpoczęcia 10-10-2021
Data zakończenia 18-10-2021
Koszt indywidualny 3.800zł
Koszt obejmuje Ubezpieczenie alpinistyczne, kolejkę górską, 2 noclegi na dole, opiekę instruktora klubowego (1 na 2 uczestników)
Koszt nie obejmuje dojazdu, wyżywienia, noclegów (w schronisku Tete Rousse lub Refuge du Gouter)
Kadra szkoleniowa Instruktorzy PKA (1 instruktor na 2 uczestników)
Lokalizacja Mont Blanc

Rejestracja dla zalogowanych członków klubu

Wyszukaj wyprawę lub szkolenie

Szukaj od daty
Kategoria
Lokalizacja

POLSKI KLUB ALPEJSKI
ul. Partyzantów 2a
43-140 Lędziny

© 2021 Polski Klub Alpejski

Wykonano z przez WEBART-IT.PL