Zagadaj do Nas na
Gadu Gadu:
GG: 33213490

sklepturystyczny


© 2002-2016 - All rights reserved.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Właścicielem serwisu internetowego
i wszystkich materiałów w nim zawartych jest Polski Klub Alpejski.
Zdjęcia w galeriach są chronione odrębnym prawem autorskim.
 
  tu jesteś:   Strona Główna


Mont Blanc - 4810 m n.p.m.

Najwyższa góra Europy (Zachodniej)
Kontynent: Europa     Kraj: Francja, Wochy     Pasmo górskie: Alpy     Trudność: dla początkujących

Mont Blanc leży w masywie o tej samej nazwie, tutaj też królestwo Alp osiąga swój absolut i przytłaczajace piękno. Nie tylko z powodu wysokości, czy wielkości rozmiarów tutejszych szczytów, ale poprzez szczególną olśniewającą wręcz dzikość i niedostępność skalnych baszt i iglic, śnieżnych i lodowych grani, potężnych ścian i filarów dumnie piętrzących się ponad milczącymi lodowcami. Mont Blanc mierzący 4807 m. jest wysunięty na południowo - wschodnim krańcu alpejskiego łańcucha i jest najwyższym szczytem całej Europy.
Fascynacja górą wiążę się z pewnym przymiotnikiem: "najwyższa". To charyzmatyczne słowo przyciąga tysiące wędrowców każdego roku. Przypuszczalnie nie ma wspinacza, który by nie czuł, choćby przez jeden jedyny raz potrzeby wejścia na szczyt. I faktycznie: ogrom góry i przytłaczająca wysokość oraz rzeczywiste trudności wspaniałych lodowców i grani tłumaczą jedyne w swoim rodzaju wyzwanie, którego nie oferuje żaden inny alpejski wierzchołek.
Chociaż, współcześnie sieć kolejek linowych skróciła kilka szlaków, Mont Blanc wciąż pozostaje niebezpieczny. Gwałtowne załamanie pogody może zmienić jego stoki w bezlitosne piekło. Nawet łatwe podejście do schroniska może kryć nieoczekiwane niebezpieczeństwa.
ALPY

Pierwsze zdobycie miało miejsce 8 sierpnia 1786 r., a zdobywcami byli Jacques Balmat oraz poszukiwacz kryształów zaś pierwszą kobietą, która postawiła nogę na wierzchołku była 23-letnia mieszkanka Chamonix - Marie Paradis (1809 r.)
mb07.jpg 
"Zacząłem się wspinać, ten sport dawał mi właśnie to, czego brak odczuwałem w cywilu - prawdziwe koleżeństwo i kolejne wyzwania, które mogłem podjąć z całą powagą spełnienia ważkiej misji"
Jon Krakauer
Najwyższa góra Europy (Zachodniej), alpejska przyroda, Park Narodowy Gran Paradiso, Courmayeur, Chamonix.
Choroba wysokościowa, oparzenia, spadające kamienie, szczeliny, lawiny, ekspozycja.
Głównym celem wyprawy jest zdobycie Mont Blanc - najwyższej góry Europy. Program wyjazdu został tak ułożony, aby osiągnięcie zamierzonego celu było jak najbardziej prawdopodobne. Przewidujemy dwa warianty: wariant 9 - dniowy jest skierowany do osób, które preferują intensywną działalność górską oraz wariant 12 - dniowy adresowany do osób, które chcą i mogą swojej górskiej pasji poświęcić więcej czasu.Przebieg wyprawy dzieli się na dwa etapy:
    - etap I obejmuje działalność w masywie Gran Paradiso (4061 m n.p.m.) - trzy dni. Do pokonania mamy 2100 m. przewyższenia z noclegiem w namiotach na 3400 m.n.p.m. Postaramy się stanąć na szczycie w komplecie. Będzie to dla nas, bez wątpienia, ogromną satysfakcją (w końcu to czterotysięcznik) oraz psychicznym wzmocnieniem przed szturmem na Mont Blanc (w myśl zasady: "na duże góry wchodzi się głową"). Wejście na Mont Blanc nie jest uzależnione od wcześniejszego wejścia na Gran Paradiso.
    - etap II obejmuje działalność w masywie Mont Blanc (4807 m n.p.m.) - cztery dni. Pozostałe dni stanowią nasz zapas na wypadek złej pogody, którą trzeba będzie przeczekać (nie dotyczy wariantu 9-dniowego). Takie rozwiązanie poważnie zwiększa szanse powodzenia akcji i pozwala uzależnić zdobycie szczytu od naszej dyspozycji psychofizycznej, nie zaś od warunków atmosferycznych. Wybieramy wariant klasyczny. Z Le Fayet (533 m.) jedziemy tramwajem (T.M.B.) do Nid d'Aigle (2363 m.). Stąd ruszamy pieszo przez schronisko Tete Rousse (3150 m.), dalej kuluarem do schroniska Gouter (3817 m.). Następnie na Dôme du Gouter (4304 m.) i do schronu Vallot (4363 m.). Stąd granią Bosses na szczyt. Powrót tą samą drogą.Kierujemy się zasadą elastyczności - pamiętajmy, że działanie w górach uzależnione jest od wielu czynników (m.in.. warunków pogodowych, samopoczucia uczestników), możemy więc "dopasować" się do konkretnych warunków. Do przejścia mamy około 2450 m w pionie. Do wysokości 3200 m n.p.m. brak poważniejszych trudności. Żleb Spadających Kamieni przekraczamy w godzinach porannych, gdy jego górne partie pozostają w cieniu (a tym samym są zamarznięte) i nie "plują" kamieniami. Dalej - wspinaczka kuluarem (trudności porównywalne z tymi na Orlej Perci). Na głowach obowiązkowo kaski, na nogach (od schroniska Gouter) - raki. Trudności śnieżne występują tylko na grani Bosses (ostatnie 450 m w pionie). W kilku miejscach grań jest stroma, wąska i eksponowana, zmusza do zachowania szczególnej ostrożności (zwłaszcza podczas wietrznej pogody). Mijanie w tych miejscach innych wspinających się jest wysoce niebezpieczne (pamiętajmy o tym i unikajmy wspomnianej sytuacji). Opisany odcinek pokonujemy związani liną. Schodząc zachowujemy szczególną ostrożność - radość ze zdobycia szczytu przeżywać będziemy na dole. Jeżeli chodzi o noclegi, to trzeba przyznać, że schroniska na tej trasie są odwiedzne przez znaczną liczbę turystów. Dlatego trudno dostać w nich miejsce i często trzeba spać na podłodze. W związku z tym, lepiej być samowystarczalnym i spać we własnym namiocie. (Śpiwór puchowy 1 kg oraz karimat w zupełności wystarczą). Reasumując: mimo że niezbyt trudna, opisana droga jest wymagająca pod względem kondycyjnym, dlatego przygotujmy się trenując już w domu. Terminowa realizacja planu pozwoli nam wykorzystać pozostałe "w zapasie" dni na odpoczynek w Chamonix, zwiedzanie miasta i okolicy. Na zgodne życzenie uczestników wyprawy możemy także skrócić pobyt i szybciej wrócić do domu. W drodze powrotnej możemy zwiedzić jedno z miast, leżących na naszej trasie ( np.: Berno albo Zurich).PROGRAM WYPRAWY: (wariant nr 1): 
1 dzień - przejazd z Polski do Chamonix. 
2 dzień - dzień aklimatyzacyjny, nocleg na 3300 m.
3 dzień - dzień klimatyzacyjny, nocleg 3300 m.
4 dzień - zejście do Chamonix.
 
5 dzień - początek akcji górskiej, podjście do Tete Rousse .
6 dzień - 
 wejście na szczyt Mont Blanc.
7 dzień - 
zejście do Chamonix. 
8 dzień - 
dzień zapasowy (lub zwiedzanie Chamonix).
9 dzień - 
powrót do kraju.
PROGRAM WYPRAWY:
(wariant nr 2):
1 dzień - przejazd z Polski do Pontu.
2 -3 dzień - akcja górska  na Gran Paradiso.
4 dzień - przejazd do Francji do Les Houches, zwiedzanie Courmayeur.
5 - 9 dzień - akcja górska w masywie Mont Blanc (patrz opis).
10-11 - dni zapasowe. Możliwość zwiedzania okolicy lub wycieczki do Zermatt lub wejścia na inny szczyt np. Pollux.
12 dzień - powrót do kraju.

UWAGA! Proponujemy łączenie wyjazdów na Mont Blanc i Gran Paradiso z wejśćiem na Matterhorn. Wtedy nasz pobyt trwa maksymalnie około 19 dni (12 dni MB & GP + 7 Matterhorn). Koszt łączonej wyprawy jest mniejszy o 500 PLN, od kosztów wyjazdu na dwie wyprawy osobno.
plecak 70-90 litrów, buty (takie jak w Tatry zimą, nie muszą być skorupy), klapki, skarpetki (coolmax, inne), bielizna antypotna, spodnie z polaru, bluzy polarowe 2 szt; kurtka i spodnie z membrany (gore, inne), rękawiczki 2 szt. (na 5 palców, łapawice na 2 palce), steptuty, czapka, kominiarka, okulary lodowcowe, gogle, krem UV 25-50, preparaty odstraszające komary, raki, kask, czekan, kije składane, uprząż, karabinki zakręcane HMS 3 szt. repsznur na prusiki 2 szt. czołówka i baterie, kocher, palnik, gaz, termos, sztućce (nóż + łyżka), śpiwór, karimat, folia NRC, namiot (klub skoordynuje ilość ludzi i namiotów), apteczka + leki osobiste, przybory toaletowe, paszport, pieniądze.


*Najlepiej patrz: [Pełny wykaz sprzętu]
PIERWSZY TERMIN od: 2016-06-22  do: 2016-06-28
DRUGI TERMIN od: 2016-07-25  do: 2016-08-07
TRZECI TERMIN od: 2016-08-17  do: 2016-08-23
CZWARTY TERMIN od: 2016-09-06  do: 2016-09-12
O dokładnej dacie i godzinie odjazdu uczestnicy zostaną powiadomieni telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej.

TERMIN ZGŁOSZENIA: 30 dni przed

CZAS TRWANIA: 9 lub 12 dni
Wariant 9 dni - 2900 zł
Obejmuje: Ubezpieczenie alpinistyczne, kolejkę górską, wyżywienie (jedzenie zabieramy z kraju, gotujemy we własnym zakresie), noclegi (w dolinach śpimy na campingach, w namiotach, w górach śpimy w namiotach i schronach. Jeśli uda się zarezerwować noclegi w schronisku Refuge du Gouter - nocleg opłacają uczestnicy), opiekę kierownika wyprawy. (Istnieje możliwość organizacji transportu z Polski do Francji za 500-700 PLN od osoby, w zależności od liczby uczestników).


Wariant 12 dni - 3950 zł
Obejmuje: transport w obie strony, kolejkę górską, ubezpieczenie alpinistyczne, wyżywienie (jedzenie zabieramy z kraju, gotujemy we własnym zakresie), noclegi (w dolinach śpimy na campingach, w namiotach, w górach śpimy w namiotach i schronach.
Jeśli uda się zarezerwować noclegi w schronisku Refuge du Gouter - nocleg opłacają uczestnicy), opiekę kierownika wyprawy.
Nie obejmuje: Wycieczek dodatkowych podczas "dni zapasowych".

Podczas wyprawy jeden instruktor prowadzi zajęcia maksymalnie z trzema członkami klubu.

Informujemy, że opis wyprawy, podobnie jak cała działalność naszego Klubu, jest skierowany tylko i wyłącznie do członków naszego stowarzyszenia. Osoby, które nie należą i nie chcą należeć do Klubu, nie mogą brać udziału w jego działalności.


Powrót Rejestracja


 [Aktualności]  [Rozkład jazdy]  [Wyprawy]  [Dla zaawansowanych]  [Dla początkujących]   [Szkolenia]  [Obozy]  [O nas]  [Ludzie]  [Honorowi Członkowie]  [Dni Lajtowe]  [Nasze strony]  [Denis Urubko]  [Galeria]  [Filmy]  [Publikacje]  [Linki]  [Kontakt]  [Forum]