Zagadaj do Nas na
Gadu Gadu:
GG: 33213490

sklepturystyczny


© 2002-2016 - All rights reserved.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Właścicielem serwisu internetowego
i wszystkich materiałów w nim zawartych jest Polski Klub Alpejski.
Zdjęcia w galeriach są chronione odrębnym prawem autorskim.
 
4 żywioły 
  tu jesteś:   Strona Główna


Kilimandżaro - 5895 m n.p.m.

Wyprawa ma na celu zdobycie najwyższego szczytu Afryki
Kontynent: Afryka     Kraj: Tanzania, Kenia     Pasmo górskie: Samotny wulkan     Trudność: dla początkujących

800px-kilimandzaro_cp.jpg

Najwyższa spośród afrykańskich gór znajduje się w Tanzanii, w północnej części kraju, niedaleko granicy z Kenią. Kilimandżaro w języku suahili oznacza "iskrzącą się górę" i trudno byłoby dla niej znaleźć piękniejsze imię. Gigantyczna korona śniegów wyrasta nad zielone morze puszczy i sawanny, stanowiąc widok równie wspaniały co nierealny. Kilimandżaro jest wielkim masywem wulkanicznym z gigantycznym owalnym kraterem o długości 60 i szerokości 40 kilometrów. Kilimandżaro spośród trzech wielkich afrykańskich gór odkryto i zdobyto najwcześniej. Pierwszymi, którzy w 1849 r. odkryli "śnieżną górę" byli niemieccy misjonarze J. Rebmann i L. Krapf. Jednak dopiero pół wieku później została ona zdobyta po raz pierwszy. Dokonał tego w 1889 r. Hans Meyer.

kibo_summit_of_mt_kilimanjaro_001.jpg

Tak naprawdę Kilimandżaro ma trzy kratery wulkaniczne: Kibo, Mawenzi oraz Szira. Masajowie nazywają Kibo "ngaje nga",co w ich języku oznacza "Siedziba Boga". Wysokością 5895 m. przepiękny Kibo góruje nad całą Afryką. Nie tylko Masajowie, ale także inne plemiona kenijskie uważają tę górę za świętą. Nie dziwi to nikogo, komu choć raz dane było ujrzeć wierzchołek płynący w morzu chmur.


8_19.jpg
Kilimandżaro - dach Afryki, safari czyli magiczna fauna i flora Afryki, Masajowie i ich kultura, Zanzibar - rajska wyspa.
Choroby tropikalne, choroby "brudnych rąk", choroba wysokościowa, ukąszenia owadów, niebezpieczne zwierzęta.
Wyprawa ma na celu zdobycie najwyższego szczytu Afryki - Kilimandżaro. Ale też pokazanie każdemu, że Afryka nie jest "przeraklamowana" i że warto ją zobaczyć i poznać. Po tej wyprawie każdy się zakocha w Czarnym Lądzie!


Przed wejściem na Kilimandżaro:
- odbędziemy samochodowe safari w parku Masai Mara oraz parku Nakuru (Kenia) lub w Ngoro Ngoro i Like Maniara (Tanzania). Podczas wycieczki będziemy podziwiać zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Safari będzie organizowane przez agencję, która będzie nas strzec od problemów dzikiej Afryki. Postaramy się również zwiedzić prawdziwą wioskę Masajów. Czas pobytu w parku - 2 dni.

12_21.jpg


WEJŚCIE:
Góra jest bardzo wysoka, dlatego istotnym elementem jest sukcesywne zdobywanie aklimatyzacji. Jest pozbawiona trudności technicznych, a zatem dostępna dla każdego człowieka posiadającego w miarę dobrą kondycję. Ma to również przełożenie na ilość sprzętu alpinistycznego, który należy ze sobą zabrać. Właściwie oprócz kompletu odzieży wiatrochronnej, kompletu z polaru oraz kilku innych drobiazgów (patrz wykaz), pozostałe elementy sprzętu są zbędne.
Wędrówka na szczyt wiedzie przez wszystkie strefy roślinności afrykańskiej. Zaczyna się w sawannie, wiedzie przez las tropikalny, a kończy przy wiecznych śniegach. Po drodze nocuje się w schroniskach, ewentualnie można spać w namiocie (różnica w cenie 10 $). Czas przejścia wynosi od pięciu do sześciu dni. Jest on uzależniony od samopoczucia uczestników wyprawy oraz od wariantu trasy. Nasza droga wiedzie szlakiem Marangu. Pogoda podczas naszej wyprawy jest pewna, ponieważ jedziemy w porze suchej. Należy pamiętać o wahaniach temperatury, które między dniem i nocą mogą wynieść nawet 50 °C! Obowiązkowo towarzyszy nam przewodnik, kucharz oraz tragarze. Wszystkie posiłki podczas wejscia są przygotowywane dla uczestników. Nie jest zatem konieczne zabieranie własnego palnika i menażek. Tragarze zabierają większość sprzętu, każdy z uczestników maszeruje tylko z małym pleczakiem. Po wejściu każdy musi obowiązkowo dać napiwek w wysokości 100-200 USD.

Po wejściu na Kilimandżaro jedziemy (można też polecieć samolotem) do Dar es Salaam, skąd promem popłymniemy na Zanzibar. Przepiękne, białe plaże, turkusowa woda i pewna pogoda zagwarantują nam dobre warunki wypoczynku. Na wyspie, za dodatkową opłatą, istnieje możliwość ukończenia kursu nurkowego. Można popływać łodzią lub zwiedzić plantację przypraw.
1_21.jpg

ZDROWIE:
Przed wyjazdem należy dokonać szczepienia na żółtą febrę. Wskazane jest też zażywanie leku przeciw malarycznego. Najlepszy jest malarone (ewentualnie lariam), dostępny w aptekach, na receptę.
Obecnie malarone przepisują lekarze pierwszego kontaktu, nie otrzymacie recepty na ten lek w stacji epidemiologicznej.2_21.jpg


1 dzień - przelot do Nairobi, nocleg.
2 dzień - przejazd do Aryushy w Tanzanii.
3-4 dzień - safari.
5 dzień - początek akcji górskiej, wyjście do schroniska Mandara (2700 m).
6 dzień - przejście do schroniska Horombo (3700 m).
7 dzień - dzień kondycyjny, wycieczka do schronu Mawenzi (4400 m) i powrót.
8 dzień - przejście do Schroniska Kibo (4700 m).
9 dzień - atak na szczyt i zejście do schroniska Horombo.
10 dzień - zejście do bram parku, zakończenie działalności na Kilimandżaro.
11 dzień - przejazd (ew. przelot) na Zanzibar.
12-14 dzień - pobyt na Zanzibarze,
15 dzień - przelot do Dar es Salaam,
16 dzień - powrót do kraju.

7_20.jpg
plecak 70 l oraz plecak 25-30 l, wygodne buty trekingowe, klapki, skarpety antypotne, bielizna anypotna, czapka, kominiarka, rękawiczki, spodnie i bluza z polaru, spodnie i kurtka wiatrochronna (gore tex, inne), sweterek puchowy (tylko na atak szczytowy), czpka z daszkiem, bandamka, okulary przeciwsłoneczne, krem UV 50, preparaty odstraszające komary, kije składane, czołówka+baterie, śpiwór, karimata, sztućce, menażka, termos, palnik, apteczka+leki osobiste+lariam!

*Najlepiej patrz: [Pełny wykaz sprzętu]
PIERWSZY TERMIN od: 2016-01-24  do: 2016-02-08
DRUGI TERMIN od: 2016-02-14  do: 2016-03-01
TRZECI TERMIN od: 2016-03-14  do: 2016-03-29
CZWARTY TERMIN od: 2016-08-22  do: 2016-09-07
PIĄTY TERMIN od: 2016-09-21  do: 2016-10-07
O dokładnej dacie i godzinie odjazdu uczestnicy zostaną powiadomieni telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej.

TERMIN ZGŁOSZENIA: 21 dni przed

CZAS TRWANIA: 2 tygodnie
 
Wersja (16 dni) 2850$* + bilet lotniczy (ok. 2200 - 3000 zł).
Obejmuje: transport na miejscu, ubezpieczenie, wejścia do parków narodowych, wynajęcie przewodnika, tragarzy, noclegi, żywność, safari,  transport lądowy i morski na Zanzibar, pobyt w hotelu wysokiej klasy na Zanzibarze, 
opiekę kierownika wyprawy.
Nie obejmuje: opłat wizowych, napiwków (ok. 200 usd), ewentualnego lotu  na Zanzibar, oraz nowych opłat parkowych.
Wylot z Warszawy lub Berlina.
Każdy z uczestników zobowiązany jest do wypełnienia formularza zgłoszeniowego.
*koszt jest uzależniony od liczby osób, wersja backpackerska 2500$
Wersja (10 dni): 2200$ + bilet lotniczy (ok. 2200 - 3000 zł).
Obejmuje: transport na miejscu, wejście na Kilimandżaro, wynajęcie przewodnika, tragarzy ubezpieczenie, transport na miejscu, żywność, noclegi, opiekę kierownika wyprawy.
Nie obejmuje: opłat wizowych, napiwków, safari, pobytu na Zanzibarze oraz nowych opłat parkowych.
Wylot z Warszawy lub Berlina.


Informujemy, że opis wyprawy, podobnie jak cała działalność naszego Klubu, jest skierowany tylko i wyłącznie do członków naszego stowarzyszenia. Osoby, które nie należą i nie chcą należeć do Klubu, nie mogą brać udziału w jego działalności.


Powrót Rejestracja


Zobacz też galerie z Naszych wyjazdów:
 [Aktualności]  [Rozkład jazdy]  [Wyprawy]  [Dla zaawansowanych]  [Dla początkujących]   [Szkolenia]  [Obozy]  [O nas]  [Ludzie]  [Honorowi Członkowie]  [Dni Lajtowe]  [Nasze strony]  [Denis Urubko]  [Galeria]  [Filmy]  [Publikacje]  [Linki]  [Kontakt]  [Forum]